Kozalakları bir severim ki…

Küçükken, daha evimiz sobalıyken, her pikniğe gidişimizde babaannem bizi bulunduğumuz bölgede ne kadar kozalak varsa toplamamız için görevlendirirdi, ama nasıl bir uğraş! Bitir bitirebilirsen. Neredeyse iki çuval kozalağımız olurdu piknik dönüşü. Peki onları ne mi yapardı babaannem. Bir güzel sobada yakar, komşulara da yakmaları için dağıtırdı. Soba ortadan kalktı, kalorifer dönemi başladıysa da biz kozalak toplama işine bir türlü son veremedik 🙂

Şimdilerde kozalakları kendi evim için topluyorum. Her sene Aralık ayında okulda çocuklara da bu sevgimi aşılıyorum. Topladıkları irili ufaklı kozalakları getiriyorlar, ve onları bir güzel sime buluyoruz. Yüzümüz gözümüz sim oluyor belki ama sonuç da bizi çok mutlu ediyor. Ben de bir tür babaannemim demek ki 🙂

Bizim yöntemimiz önce biraz uhu, sonra sim.. Kurumaya bıraktığınızda simlerin birçoğu tutmuş oluyor, ama yine de günden güne dökülüyorlar.. Eğer bu yöntemi kullanarak kozalak süsleyecekseniz, biraz ortalığı sime bulayabilirsin, öncesinde önlem almak şart. Bir diğer yöntem simli ojeler. Hatta uhu yerine direk şeffaf oje bile kullanabilirsiniz. Fakat başta söylediğim gibi, bir gece hava alabilecek bir ortamda kuruması ve kokusunu az da olsa atması gerekiyor. Sprey boyalar da bu iş için kullanılabiliyormuş, henüz deneme imkanım olmadı. Belki birdahaki seneye..

Çocuklarımın el becerisine, benim dekorasyon sevgime sağlık 🙂

 

kozalak 1

kozalak 2

kozalak 3

kozalak 4

7 thoughts on “Kozalak yılbaşı süsleri (Diy)

 1. Bende o kadar severim ki, para bulsam eğilip almam ama kozalaklara dayanamıyorum. Bir ara o kadar abartmışımki, ne kadar çok topladıysam artık bir kış evi kelebek bastı:) yuva yapmışlar içlerine, her yer minik kelebek olmuştu.
  Bir de pelit toplarım ben. Altın bulmuş gibi de sevinirim.
  Çok güzel çok zarif olmuş bu süslerde zeynepcim, ellerinize sağlık:)

  • Ay sahi mii Emel inanmıyorum 🙂
   Yahu dışaıdan da bolca toplanabilecek bir şey olmasına rağmen ben birde gidip satın alıyorum, aklıma ne desem bilemedim :)) Peliti hiç bilmiyorum nasıl bişiy ki?

 2. Bana da ortaokul yıllarımı hatırlattı bu çalışma. Biz de yapardık böyle simli kozalaklar. Çok şahane, parlak parlak duruyorlar.
  Miniklerin ellerine, sizin de zevkinize sağlık 🙂 Işıklarla birlikte çok hoş duruyor.

 3. Sevmeyen pek tok herhalde? 🙂 Cidden güzeller, ben her dönemde ev dekorasyonunda kullanıyorum aslında.
  Evin bir tarafında kesin olur.

 4. Çok şık ve güzel gözüküyorlar. Birden kendimi memleketimde büyük çam ağaçları altında kozalak toplarken hayal ettim. Beni alıp sürüklediğiniz için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website