evim miss

Fark edersiniz bizim evin lojman hallerini belki..

Bakın size bir tüyo vereyim, özellikle camlarına dikkat etin 🙂 Öyle ki; çift cam mantığının henüz yerleşmediği ama demek ki birilerinin aklına geldiği dönemmiş bu evin yapıldığı tarihler.. Zannediyorum 1987ler.. Öyle ki camlar çift fakat arası boş bizim evin 🙂 İlk gördüğümde hayret ettim, nasıl yani dedim, sonra bir baktım, camı açıyorsun aa bir cam daha! Ama onu açamıyorsun 🙂 Yani cam bi boşluk sonra yine cam 🙂 Yağmur mu yağdı, hah orada bir buharlaşma oluyor gör görebilirsen dışarısını 🙂 Annemin bir lafı vardır ”Amaaan kızım senin evin değil ki, kendi evinde en iyisi olsun” der.. Aslında ben neden bilmem hiç mutsuz değilim evimin bu halinden. Girdiğim yer ister 50metrekare, ister eski olsun, ama güzel detaylarla dolsun isterim. Görmemeye, dikkat etmemeye, kendimi üzmemeye çalışırım.

Bu evimize geçtiğimizde, bir heves ev fotoğraflarımı yayınladım, akşamında şöyle bir yorum almıştım:

” Ev de ev olsa bari! Birde tutmuş burada yeni evime taşındım yazıyorsunuz. Merak ettik de bakalım dedik, Dökülüyor ev ayol”

Doğru söze ne denir 🙂

Ama bir de söyleme şekli biçimi vardır, hani üslup diyoruz adına. Daha az can yakarsın bir şeyler söylerken, hani demezsin de demeye çalışırsın. Yahu hepimiz zaten gün içinde öyle çok şey duyuyoruz ki birçok kimseden bari biraz ruhumuzu besleyelim, iyi şeyler okuyup söyleyelim istiyoruz, bir açıyorum yorumları sanki kanlı bıçaklıyız görmediğim bilmediğim bazı okuyucularımla! Neler, ne cümleler inanamazsınız. gerçekten.. Ne olur mutsuz etmek için değil de, biraz mutlu olmak için çabalasanız..

Öyle garipsedim ki, işte o gün eşime söyledim bu cümleyi, sahi çok mu eski de; ben mi göremiyorum dedim. Evet, eski ama senin çabanla güzelleşiyor evimiz dedi. Hani dedim ya lojman.. Yani belli bir süre için, geçici bir süreliğine.. Yani buradaki işimiz bitinceye, biz de o çok özendirilen yesyeni bir eve geçene kadar.. Ama buradaki evimin sıcaklığını, naifliğini bana verebilir mi işte ondan ben pek emin değilim..

 

47 thoughts on “Lojman evi

 1. Halt etmiş o ukala dümbelekler, görgüsüzler!

  İnsanın kalbinde iyilik olmayınca, istersen masal gibi bir evde otur, yine kötü detaylar bulur ordan!

  Sen gerçekten eşinin de dediği gibi, her şeyi güzelleştirmeye çalışan bir insansın canım. Kalbini biliyorum ben senin. Halt etmiş o agzına geleni umarsızca yazanlar! Tabiki herkes dilediği ve hayalini kurduğu evde yaşasın, gönül böyle ister. Ben de isterim mesela. Ama şartlar el vermiyosa da, uygun şartları bulana kadar elimizdekiyle yetinmeyi ve onun güzelliklerini görmeyi bilmemiz gerekiyo ^.^ Misal ben de şu anki evimden zerre memnun degilim, bir çöp bile alasım gelmiyo hatta. O derece. Ama kimsenin de küçümsemesine izin vermem. Çünkü kimsenin buna hakkı yok. Ortak bir sosyal mecrada yazışıyoruz diye kimse bu hakkı kendinde görmemeli. Görüyosa da agzının payı verilmeli.

  Ver yani sen de. Ha ugrasamam dersen yolla bana, yırtıyım onun o agzını kulagına kadar!:) Nasıl dolmuşsam demekki ahaahaha :)))

  Öperim seni güzel yanaklarından canım arkadasım. Her karen icimi huzurla dolduruyo, bilesin!

  • Canım benim, içi güzel Asişim,
   İnan önceki halimde olsam,vaktim bol olsa, yani onca işim gücüm olmasa ben de durup bir iki kelam edeceğim ama düşünüyorum ve diyorum ki yahu niçin vaktini şurada heba edesin, sil gitsin, sen önüne bak işine gücüne bak, o konuştuğuyla kalsın diyorum. Hayat felsefemi seviyim 🙂

 2. Bu tarz insanlar kendi mutsuzluğuyla beslenirken, bizi de aynı şekilde mutsuzluğa çekmeye çalışanlar sanırım. Allah hidayet versin.. Bayıldım evinize burnuma da kahve kokusu gelmedi değil, keyifle okudum ♥

 3. Ciddi olamazsın dedim ama inan okuduğum burnumun direğini sızlattı.Nasıl söyler bir insan bunu diğerine aklım almıyor.Evim eski olsa sana ne dökülse sana ne.Marifet mi şimdi bunu yazmak.Sonra bu kalp kırıcı halin adı özgürlük oluyor ya en çok buna üzülüyorum ben.Biz böyle öğrenmemiştik özgürlüğü.Karşındaki üzmek,saygısızca eleştirmek hatta bazen hayatına müdahale etmenin açıklaması özgürüm istediği yazarım çizerim olmamalı değil mi.Bir hoşgörüsüzlük,bir tahammülsüzlük bir her şeyin doğrusunu ben bilirimcilik gidiyor ortalıkta.Bazen ağzım açık kalıyor okuduklarıma ya neyse ben hala çözemedim insanları üzüldüğümle kalıyorum.Herkesin o ortamda bulunma amacı farklı onu biliyorum bir tek.Kimi kavganın peşinde kimi gülümsetmenin,paylaşmanın.Ben senin paylaşımlarınla mutlu oluyorum huzurlu hissediyorum mesela.Ve bir de senin her evinin mutfağını ayrı bir seviyorum nedense.Çok güzel çok sıcak geliyor bana.Eski binaları sevdiğimden de olabilir tabi.Misal bir ara tutturmuştum yeni binalardan ev almayalım eski ev alalım sadece ihtiyaç olan yerleri yaptıralım diye.Tuhaf değil mi… şimdi bu yorumu yapan kişi okusa bu yazdıklarımı bunların içi geçmiş ayol diyebilir:)

  • Ah bu sadece bitanesi Bahar’cım. Gerçekten işi gücü mutsuzluk bu insanların. Asla iyi şeyler için uğraşmıyor, hep kötülük düşünüyorlar. ne yazık..
   Benim evlerin mutfağını hakikaten ben de çok seviyorum, hatta diyorum ki ileride kendi evim olduğunda ne olur mutfağım şu mutfak gibi olsa.. Birde en büyük dileğim, o mutfağımda bir güncük kahve içme imkanımız olabilse saatlerce sohbet edebilsek, bir keki birlikte bitirebilsek mesela 🙂 Hiç acımazdık dimi 🙂

 4. Çok özür dileyerek söylüyorum ki; çok rahatsız ve kirli bu insanlar ya. Siz burada paylaşıyorsunuz diye istediği yorumu yapabilme hakkını görüyor kendisinde. Ona ait buralar zaten. Tersleyince de “eleştiriye açık değilseniz yazmayın” diyor. Ama bilmiyor ki yaptığı eleştiri değil, kalbindeki kötülüğü kusup bırakıyor ortalığa. Çok ayıp cidden. Hiç bir şeyi beceremediğimiz gibi bu sosyal medya olayında da çuvallıyoruz SÜREKLİ. Instagram zaten aldı başını gitti. Ah ah ne güzeldi eskiden buralar diyip anane modumu kapatıyorum :)) Siz harikasınız, ben size bayılıyorum. Madem benim ya buralar, kimse size laf etmesin kızarım :)) ♥♥♥♥

  • Merve hanım, kesinlikle öyle..
   Yani yorum alanı sanki insanlara canının her istediğini söyleme imkanı veriyor..
   Bazen yayınlamıyorum, sonra sizin dediğiniz gibi, bi yorumu bile yayınlamadınız demek ki eleştiriye açık değilsin pat peşinden geliyor…
   Yahu bu eleştri değil ki.. düpedüz yargılama, hatta kınama..
   Güzel desteğiniz için bin teşekkür ayrıca 🙂

 5. mrb ben sizi severek takip ediyorum…. evinizi de resimlerinizi de çok beğeniyorum.. benim kendi evim ama bir sürü eksiği var ve şuan o eksikleri de tamamlayamıyorum ama evimi seviyorum fotoğraflarını çekiyorum güzel yanlarını görüyorum … yani önemli olan sizin ne hissettiğiniz her şeyin en güzelinin kendisinde olduğuna kendini o kadar inandırmış insanlar var ki sizin o fotağraflar da gösterdiğiniz güzellikleri göremiyorlar… bu onlar için çok üzücü bir durum aslında…. lütfen şevkiniz kırılmasın keşke sizin kadar güzel fotoğraflar çekebilsem.

  • Fatma hanım merhaba,
   Çok teşekkür ederim öncelikle ziyaretiniz için..
   İnanın şevkimi kıramıyorlar, sadece onlar adına çok üzülüyorum.. Çok yazık diyorum hayatı sadece paradan puldan ibaret görüyorlar..

 6. Zeynepcim bu bakmakla alakalı bence..Kimisi bakar güzellikleri görür, kimisi bakar kusurları görür..Bence bakan gözler önemli..Sen boşver o dalkavukları…Sen bu işi tam anlamıyla yapanlardan birisin fotoğrafların harikulade, bakarken insanın içi açılıyor..Sevgiler

  • Güliz hanım evet evet, kesinlikle katılıyorum..
   Bakan gözle ilgili elbette..
   Çok çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için birde 🙂

 7. Canım Polonya’da dedelerim evinde aynı cam vardı 🙂 yazını okurken çok nostaljik oldum 🙂 Dekorasyon her evine mücizeleri yapar. Özellikle senin gibi zevkli kişi onu yaparsa! Sevgiler

 8. Ben bu yazdıklarınızı okuyunca çok üzüldüm.. İnsanlar bu kadar kötü niyetli olmamalı..Lojman da olabilir, kendi evinizde olabilir, kirada olabilir ama sıcacık bir yuva orası.. Tüm şirinliğiyle de kapılarınızı bize açmışsınız.. Çok ayıpladım..

  • Damla hanım merhaba,
   Aslında ben o akşam düşünüp kendime üzüldüm biraz, dedim ki acaba ben mi polyannayı oynuyorum hiçbişiyi görmüyorum.. Yo aslında farkındayım tüm eksiğin, sadece gözümü kapatmışım demek ki üzecek şeylere..
   Çok teşekkür ederim güzel ziyaretiniz ve desteğiniz için..

 9. canımın taaa içi. Güzeller güzelim, güzelleştirenim. O kadar duygulandım ki resmen gözlerim doldu. Kızamıyorum o insanlara çünkü üzülüyorum mutsuzluklarına. Sen çok ama çok kıymetlisin. O kadar ki; baktığın yerler o kadar güzel ki, bir de elini değdiklerin…Senin evini görünce annemi hatırlıyorum o da senin gibi çok özenli çok temiz bir kadındı. Hayatı güzelleştirmek için gelenlerdendi.
  ….
  Duygu yoğunluğumu bozmak için şunu ekleyeceğim; geçen bir post paylaştım bordo bir ruj sürmüşüm. Konu başka tabi postta ama adsız bir takipçim benim dudaklara takılmış. Neymiş çok inceymiş hiç yaptırmayı düşünmemiş miyim neymiş sinsi bir ifade katıyormuş bana nasıl rahat edebiliyor muşum 🙂 Dedim ki içimden ‘kim sana ne yaptı da bu kadar mutsuzsun, kim sana bu hakkı verdi de bu kadar hadsizsin’ Daha sonra da amannnnnn dedim.
  İster evler dökülsün ister dudaklar çizgi gibi olsun maksat gülebiliyor muyuz, görebiliyor muyuz mutlulukları, yeterli. Seni çok seviyorum.

  • Canım Elvin’cim, seni ben o kadar seviyorum ki, içinin güzelliğini o gülen kısık gözlerinden taa içimde hissediyorum..
   Ne iyi ettik de tanıştık, ne güzel bir dostluk kazandım ben..
   Ve senin cümlelerin hep aklıma geliyor, konuşmuştuk ve aynen böyle söylemiştin bana, Zeynep’cim onlar için üzülüyorum ben demiştin, ne kadar haklısın..
   Ay o dudak konusuna hayretler içindeyim, şuan o yorumun sahibini karşıma almak ve çok özür dilerim ama hiç mi işiniz yok demek istedim.
   Yani bu kadar olmaz be pes…

 10. merhaba sevgili zeynepinevi,
  ben yıllardır sizi evinizi çok beğenerek takip ediyorum ve içinizdeki güzellikleri bizimle de paylaştığınız için her defasında teşekkür etmek istiyorum. sizdeki naiflik, o bahsedilen lüks evlerin pek çoğunda yok ayrıca.
  ne güzel ki blogunuzda yazdıklarınızla da olsa sizi tanıdım.

 11. hay Allah’ım akıl fikir ihsan eyle!
  bina dediğin dört duvar,güzelliği içindeki nefes’dir,insan sıcağıdır.
  aldırma kapat kafası ve gönlü karanlıkları.
  güzelliğini gören göz bi tek sen ol.
  sevgiler

 12. Zeynepçim, zor ama böyle yersiz ve densiz yorumlara kulak tıkamak gerekiyor.
  Ben senin önceki evinin de bu evin de güzelliğine, detaylarına ve naifliğine bayılıyorum. Biz de kirada ve eski bir dairedeyiz ama onu güzelleştiren içinde yaşayanlar. Her gelen de ne kadar güzel eviniz der. Aslında düşünürüm; bizim dokunuşlar ve eşyalar çıkınca pek de bir numarası yok diye 😉 Kaldı ki ben de yeni, birbirinin kopyası ve kalitesiz malzemeyle döşenmiş yeni evlerden hazzetmem; kendine ait bir özeliği olan eski ve dökülmüşleri tercih ederim. Ev ararken de dikkat ettiğim bu oldu emlakçıların garip bakışlarına rağmen. Milyon dolarlık villada görgüsüzlük ve zevksizlik abidesi eşyalarla donatılmış evlerde otursan ne olur? İşte o zaman kıskançlığından Zeynep gibi dekorasyon konusunda zevkli ve başarılı birini üzmeye çalışırsın, o olur…

  • Canımm, canımm çok teşekkür ederim bu güzel yorumun için..
   Biz bütünden ziyade detaylarla mutlu olan insanlarız da, işte ne yazık ki bilinemiyor bu, yadırganıyor. Bunu ben de düşünüyorum biliyor musun, buraya gelişigüzel mobilyalar koysak, şu benim emekle yerleştirdiklerimi kaldırsak bi numarası yok bu evin diye 🙂
   Desteğin, samimiyetin için bin teşekkür!

 13. Neresi dökülüyormuş? Kıskançlıktan çatlamışlar bence öyle yazanlar, evinizin, ruhunuzun, ailenizin güzelliğini ve mutluluğunu görünce. Nazar değmesin 🙂

  Dediğiniz gibi bir evi güzelleştiren o evde yaşayanlar ve yaşananlardır. Siz de o kadar estetik, pozitif, doğal, yaşanılan ve ince ruhlu kuruyorsunuz ki, hayranım gerçekten. Takipçilerinizin ve sevenlerinizin bolluğu da belli ediyor bunu.

  Hiç aldırmayın kem gözlere, aynen devam! 🙂 Mutlu seneler 🙂

  • Filiz hanım çok tatlısınız 🙂

   Öyle güzel şeler yazmışsınız ki, hepsini unuttum kanat takıp uçacağım şimdi mutluluktan biliyor musunuz :)Huzuru bol olsun evlerimizin, her birimizin..
   Size de mutlu seneler 🙂

 14. Ben her fotoğrafına bakışta bir kez görebildiğim o yüzün gibi duru, sade ve çok zevkli bir ev görüyorum. O yorum yapanın kalbi pas tutmuş, içi mutsuzlukla dolmuş, aldırma gitsin.
  Bahsettiğin pencerelerden halamın Konya Ereğlide’deki Sümerbank lojmanı evinde de vardı. Demek ki bir dönemin lojman anlayışı böyleymiş 🙂
  Seni ve yavru fıstığı öpüyorum…

  • Ne kadar mutlu ettiniz beni, çok teşekkür ederim.. Saflık ve duruluk sizin kalbinizde bence, benim için böylesine güzel sözler yazmış olmanız bunu gösterir aslında..
   Ben de sizi öpüyorum!

 15. Sizin gönlünüz güzel,evinizde öyle.güzel bakan güzel görür,boşverin olumsuz eleştirlerde olacaktır elbet ama onları arkamızdaki heybelee atıp yolumuza devam etmek en güzeli,sizn paylaşımlarınızı büyük bir zevkle takip eden ben,gönlünüze,yüreğinize sağlık..sizi seviyoruz paylaşımlarınızıda.. 🙂
  Çiğdem

  • Çiğdem hanım çok teşekkür ederim,
   Olumsuz eleştrie de açığım aslında, çokça da yayınlarım..
   Ama bu biraz haddini aşan yorumlar olunca, inanın onlar adına üzülüyorum..
   Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim, sevgiyle..

 16. Benim senin her karende tek görebildiğim huzur, sakinlik, saflık. Hayatta kendi mutsuzluklarını yaymaktan, yansıtmaktan keyif alan ne çok insan var maalesef. Evin şekli, eşyaları, dizaynı değil de içinde yaşayanların ruhu, huzuru, mutluluğu daha önemli, neden görülmüyor ki bu günümüzde, anlamak ne mümkün. Keyfini kaçırma sen hiç Zeynep, eşin ne güzel söylemiş.. Sevgiyle kal…

  • Canım çok çok teşekkür ederim güzel yorumun için, kesinlikle öyle..
   Evi ev yapan bizleriz aslında..
   Çok çok sevgiler, öpücükler..

 17. Eşiniz ne güzel demiş. Sizi hem instagramda ,hem burda takip ediyorum. Siz de aslında ne güzel tespit etmişsiniz sorunu. Mesele beğeni değil, uslüp..Minik lojmanınızda(minik diye tahayyül etmem şundan; eşimin ailesi lojmanda oturuyordu.Mutfaklarını ilk gördüğümde şoka girmiştim, çünkü bizim banyodan küçüktü.Ama içinde güzel insanlar vardı ve mutluydular) güle güle oturun.Mutlu kalın.

  • Aylin hanım çok teşekkür ederim ilginiz ve desteğiniz için,
   Dediğim gibi eleştiriye her daim kabulüm ama böyle can acıtıcı olunca sanki pek hoş olmuyor..
   Bu arada bizim lojmanın mutfağı epeyce büyük, hatta ilerideki evimin mutfağı da böyle olsun derim hep 🙂

 18. Tek bir şey diyeceğim. Nerede yaşadığın değil, nasıl yaşadığındır kıymetli olan. Ama iş o dur ki, kıymet dediğin şey kıymetli olanların görebildiğidir ♥ ♥ ♥

 19. Hayretler içinde okudum. Şaşırdım. Üzüldüm. Hiç farketmemişim. Ne pencereyi ne evi. Baktıkça bembeyaz fotoğraflar görüyorum hep. Beyaz diyince aklıma sen gelirsin. Üzülme zeynepcim eşin ne güzel demiş, sen neye dokunsan güzelleştirirsin zaten

 20. Ah Zeynep hanım, 2ay kadar önce kendi evimizi aldık lakin gelin sorun ısınabildiniz mi diye? Yeter ki kendi evim olsun derken henüz daha 5.ay kredisini ödediğimiz evi beğenmez durumdayım. Niye ben de yeni bir ev alamadım der konumdayım 🙁 Öyle bi empoze olmuşum ki artık ne siz sorun ne ben söyliyeyim.

  • Eda hanım çok iyi anlıyorum sizi, ısınmak en büyük problem bu evde de..
   Camlar kapılar muhafazalı olmayınca ne yaparsanız yapın soğuk malesef..
   Ama elbette insan ev alınca herşey tam olsun ister, hiç üzülmeyin, ileride bir imkan ve fırsat çıkar satrıp bir başka eve geçersiniz, sağlığımız olsun yeter ki, ah birde şu kara kış bitsin gitsin lütfen :))
   çok sevgiler..

   • Bu ısınma olayından dolayı inanın tövbe yarabbim kışı sevmez oldum. Önce ki evimde doğalgaz yoktu klima ve yağlı petek ile ısınıyorduk. Bu evde rahat ederiz biraz derken hiç öyle olmadı.Allah’a isyan etmiyorum ama canımı da fena sıkıyorum.Eşimin başının etini de yiyorum 🙁 İşte imkanlar kadar oluyor herşey.

 21. valla ben keyifle okudum olumsuz yorum yapan arkadaşlar var yazıyla ilgili ama ben onlara katılmıyorum böyle güzel bir yazıyı bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim

 22. ya sizin o mutfakta yaptığınız evinizi saran, ruhunuzu saran miss gibi keklerin, kurabiyelerin kokusu yeter evinizi güzelleştirmeye…
  önemli olan sadece huzur:)
  sevgiyle kalın…

 23. İnsanlar ne kadar kötü niyetli,kıskanç olmuş anlam veremiyorum.Senin güzel fotoğraflarından herşey çok güzel,sıcacık,mis gibi görünüyor.Ben de 2 yıldır lojmanda oturuyorum.Her gelen diyor ki hiç lojman evi gibi değil.Mutfağım küçük ,evim çok büyük değil ama ben seviyorum.Sen de evini çok sevdiğin için o sıcaklık geçiyor bize.

 24. Yazınızı okudum. Agziniza sağlık:). Ama kesinlikle size katiliyom. Bu kişinin bakışıyla alakalıdır. Kimisi güzel bakar kimisi kem bakar

 25. Bir evi ev yapan içindekilerin huzuru,mutluluğu bencede.Bir arkadaşım çok küçük bir evde oturuyordu.Giriş kat,hiç güneş almayan,odadan odaya geçilen bir ev.Mutfaga gitmek için 2 oda geçiliyor.Ve o evde 2 çocuk büyüttü.Biz o evde o kadar çok şey paylaştık o kadar acı ve güzel anılarımız oldu ki.Sanki benim de evimdi orası.Şuan dubleks,tüm gün güneş içinde bir evde oturuyor ama biz istinasız her konuşmamızda “yaa o senin eski ev ne güzeldi,nasıl sıcacık huzurlu biyerdi” diye hep anıyorız o günleri.Şuanki evi çok güzel ama ne o ne ben aynı şeyi hissedemiyoruz.Ev hiçbişey.Garip yorumlar yapan insanların kafa yapısını anlayamıyorum.Böyle bir cümleyi bir insan nasıl yazar…Sevgiler Zeynepcim,seninle tanışıp meşhur keklerinin tadına bakmayı çok istiyorum.İnşallah birkaç yıl sonra

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website