Hristiyan Aleminin, İsa’nın yeniden dirildiğinin simgesi olarak kutladıkları Paskalya; yaklaşık olarak Mart sonundan Nisan sonuna kadar olan döneme denk geliyor. Paskalya Günü için evlerde özel çörekler yapılıyor, yumurtalar haşlanıp boyanıyor, mumlar yakılıyor, dualar okunuyor. Belgelere göre çok çok eski kültürlerde insanlar baharın müjdecisi Mart ve Nisan aylarında birbirlerine dünyanın yeniden canlanmasının sembolü olarak kabul ettikleri yumurtayı boyayarak hediye etmişler.

Eski inançlara göre yumurta hayat kaynağının sembolü ve yine bu inanca göre bu yumurtaları da tavuk yerine tavşanlar yumurtlar. Paskalya günü öncesi kırmızı renkte boyanan yumurtalar, çikolata tavşanlar evin içine veya bahçeye saklanır, çocuklar da esas bayram günü olan Paskalya pazarı bu saklanan sembolleri arayıp bulmaya çalışırlar.

Takip ettiğim yurt dışı bloglar, bu dönemde renkli bir bahar havasına giriyor, ve evlerinin dekorasyonunu da bu bayrama göre düzenliyorlar.. Bunlar içlerinden birkaçı.. Ne hoş değil mi? 🙂

2png 8apng DSC_9064-kopia DSC_9119-kopia 2 ei1

2 thoughts on “Paskalya Bayramı / Easter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website