Mart yine yaptı yapacağını! Kış bitti, ağaçlar çiçek açtı derken hop karlı havalar geri geldi! Soğuk havalarda, pazarda portakal yerini kimseye kaptıracak gibi durmuyor. Hal böyle iken, oldu olacak, bir de pişirip reçelini yemeyelim mi? Yiyelim dedik, sıvadık kolları..

Portakal reçeli, diğer reçellerden biraz daha zahmetli tabii. Kaynatıp acı suyunu dökme aşamaları baştan gözünü korkutuyor insanın. Ama tadı için bu zahmetlere girmeye değer 🙂 Anlatıyorum öyleyse 🙂

portakal reçelim

 

Portakal Reçeli için Malzemeler:

5 Portakal (1 tanesi çiğ olarak sonradan ilave edilecek, pişirilmeyecek)

4 su bardağı şeker

2 dal karanfil

3-4 tane limon tuzu

 

**Portakalları (4 tanesini) yıkayıp su dolu tencerede 4 kez suyunu kaynayınca dökmek, yeniden soğuk su ile doldurmak suretiyle kaynatıyoruz. Bu işlem sırasında muhakkak soğuk su kullanıyoruz!

**Bu işlemi 4 kez yapıp, 4. sudan sonra portakalları alıp soğuk suya bırakıyoruz. (Bu işlem şoklama için) Sonra minik minik dilimliyoruz. Bu sırada, yukarıda yazdığım 1 portakalı da; soyup yalnızca içini ekliyoruz. (yine minik minik doğranmış)

Tencereye kestiğimiz tüm portakalları koyup, üzerine şekeri döküyoruz. Kısık ateşte şeker eriyinceye kadar bekliyoruz.Bir iki kez karıştırıp karanfilini atıyoruz. Şeker eriyince ocağımızın altını açıp, bu şekilde 10-15 dk kaynatıyotuz. En son limon tuzunu da ilave edip, 5 dk daha kaynatıp altını kapatıyoruz.

Bir kenarda soğumasını bekliyoruz ve tencerenin kapağını nemlenme yapmaması için kapatmıyoruz. Soğuduktan sonra kavanozlara koyabiliriz. 5 portakaldan yaklaşık 2 orta boy kavanoz reçelimiz oluyor 🙂

Afiyet olsun!

4 thoughts on “Portakal Reçeli

  1. Sevdiğim reçel sayısı o kadar az ki.. Sadece çilek ve ayva.. Portakal reçeli bir türlü listeye giremedi, görüntüsü çok seviyorum ama tadını sevemedim. Keşke sevebilsem de bu güzel tarifi deneyebilsem 🙂 sevgiler..

  2. ellerine sağlık, sevgili zeynep . tarifini yaptım ve çok beğendim. ayrıca bu gün de paylaştım. teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website