1424876448

 

Son dönemde okuduğun en etkileyici, en sahici, en akıcı kitap nedir diye sorsanız, tereddütsüz bu kitabın ismini verirdim. Size okumanız için önerir, hatta mümkünse alır, hediye ederdim.

Kitabın yazarı, otuz küsur yıllık meslek hayatını anılarıyla kaleme almış bir jinekolog (kadın doğum doktoru) Feraye Sünev Çokgürses.. Hayran olunacak mesleki ahlaka sahip bir kadın. Başta itiraf etmeden geçemeyeceğim, bu kitap beni kapağıyla korkutmadı değil. Elime aldığımda bakıştık bir süre.. Akşam haberlerini, yarı gözü kapalı vaziyette, ^Aman beni korkutacak üzecek bir görüntüye denk gelmeyeyim^ endişesi ile izleyen,  hatta bazen izlediklerimden etkilenip günlerce hafızamdan atamayan ben; daha okumadan, kapağından korktum. Sadece göz gezdirmek maksadıyla ilk sayfasını açtım, uyuyan kızımın sesiyle başımı kaldırdığımda neredeyse kitabı yarılamıştım.. Kısa süre içinde de kitabı tamamladım.

Feraye Hanım; kitapta, meslek hayatı boyunca yaşadıklarını, sağlık sektörünün akıl almaz kumpasını, hekimin amacından sapanını, hastasına merhametle bakanını, kürtajı, çocuk yaşta tecavüze uğrayanı, sapkını, arsızı, kendi kanından bir kıza, başka gözle bakan babayı, amcayı, dayıyı… , kızlarım, kadınlarım dediği hastalarını, doğum olayının perde arkasını, tıbbiyede yaşadıklarını sanki karşınızda oturur anlatır gibi öylesine samimi bir dille yazıyor ki. Ve az da olsa toplumun bilinçlenmesine bir fayda sağlamak, son dönemde çok sık yaşadığımız kadına şiddet ve tecavüz olaylarına farkındalık sağlamak istiyor. Ve bence bu kitap az değil, çok şeyi başaracak güçte..

Bacak Arasından Türkiye; benim için harika bir okumaydı! İyiki okudum dediklerimden..

Sevgiyle,

 

Jinekolog Yazılır Kadın Doğumcu Okunur

Vatandaşım okudu mu, aşk kitapları okuyormuş. Bu satırları okuyunca ne bulacağınızı şimdiden bilin ki zamanınızı boşa harcamayın. Bu kitabın hamuru kadın, mayası ise ben. Her yaşta kadını çilesiyle, çaresizliğiyle a’dan z’ye tanıyan bir kadın doğum uzmanının kaleminden okuyacaksınız bu defa! Öyle şeyler anlatacağım ki, zaman zaman kanınız donacak, gözleriniz yaşaracak! Eli hamurlu, lastiği çamurlu, bedenleri şalvarlı, yüreği burgulu, ayakları nasırlı kadınları anlatacağım. Ellerimle dokunduğum kadınları, kürtaj için gelen kadınların çilesini anlatacağım. Kimisi kurtulmak isterken yavrusundan, kimisinin nasıl da olmayan yavrusuna sarılmak istediğini anlatacağım.

 

13 thoughts on “Bacak Arasından Türkiye/ Kitap yorumu

 1. ben de temkinli yaklaştım evvela ancak, önsözü okurken anladım: İhtiyacımız olan bir kitap.
  şimdi daha hevesle, korkmadan okurum.

  • Çok doğru bir cümle yazmışsın canım benim, evet bizim bu ve bunun gibi kitaplara ihtiyacımız var.. Hemde çok! Bu kitabı bir de anne olduktan sonra okumanı isterdim biliyor musun? Ozaman çok daha farklı tatlar alacaksın…

 2. Al benden de o kadar.Adı bir yandan kapak tasarımı bir yandan ürperdim resmen.Ama o arka kapak yazısı var ya o yazı işte tüm kararsızlığımı aldı.Sipariş listemde gelmesini bekliyorum.Üstüne bir de senin yorumun denk geldi.İlk sıra bu kitabın hakkıdır o zaman.Sevgiler…

  • Bahar’cım sen cesaretli davranmışsın, evet etkilenmemek tabii mümkün değil, ama biz galiba bu güne kadar öyle çok şeye göz yummuşuz ki, bu kitapta apaçık gerçekler var..

 3. Nefis bir kitap… Cuma günü başladım bugün pazar ve kitabım bitti. Feraye hanım Türkiye-kadın-sağlık sektörü üçgenini öyke güzel anlatmış ki elimden bırakamadım.

  • Ve sanki karşınızda oturup anlatır gibi bir yazım diliyle değil mi? Gerçekten çok güzeldi.. 2. kitap da hazırlık aşamasındaymış 🙂

 4. ben okuyan bırı olarak söyleyebilirim kı içimin en derin yerlerine işledi bu kitap ve tüm arkadaşlarıma tavsıye ettım. insanlık dersi veren bir kitap..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website