Karadeniz Mutfağının en sevilen tatlarından biri de muhlama (kuymak) ! Muhlama yapabilmek için muhakkak köy tereyağına ve muhlama peynirine ihtiyacınız var.. Niçin muhlama peyniri? Uzayan peynir olarak da bilinen bu peynir olmazsa, pek de ”muhlama” tadı olmuyor. Kaşar peyniri de maalesef aynı lezzeti veremiyor. Sadece peynir mi? Değil elbette! Muhlamanın tadını öne çıkaran bir diğer malzeme de köy tereyağı.. Son olarak olmazsa olmazımız: memleketten mısır unu.. Üçü bir araya geldiğinde tadına doyulmaz bir muhlama için her şey hazır demektir..

Peynirden uzun uzun bahsedince eklemeden edemeyeceğim. Muhlama peynirini her markette bulmanız biraz zor.. Muadili birçok peynir var evet, fakat aynı tatta değiller. Bu noktada iyi bir haberim var! Geçtiğimiz gün farksepeti.com ‘ da benim muhlama peynirimden görünce havalara uçtum diyebilirim 🙂 Ve peynirlerim soğuk buzlarla hazırlanmış bir kutuda, özenli bir paket içinde geldiler geçtiğimiz gün.. Bu arada sadece Karadeniz değil, bir çok yöreye ait ürünleri de varmış..

Gelelim tarife: (3 kişilik)

4 kaşık mısır unu

Yeterince su

Tuz

5 kaşık tereyağ

Muhlama peyniri

 

Tereyağını eritin ve mısır ununu ilave edip kavurun. Pembeleşmeye başladığında yavaş yavaş suyunu ilave edin. suyunu emdikçe yeniden isteyecektir. Bu noktada suyun yeterli gelip gelmediğini kıvam aldıkça fark edeceksiniz. Kek hamuru gibi bir kıvama getirince su ilavesini kesin ve peynirlerinizi ilave edin. Peyniri ilave ettikten sonra altını kapatmanız, peynirin kendiliğinden erimesini beklemeniz gerek.. Eğer altı açık kalırsa peynir kesiyor, ve muhlama uzamıyor 🙂 Tereyağ yüzeye çıktığında muhlama pişmiş demektir.

 

muhlama

12 thoughts on “Muhlama (Kuymak) Tarifi

  1. Benim de dedem Trabzonlu, anneannem Göreleli. Sadece anne tarafım Karadenizli, ondan öyle dedim 🙂

  2. ıımmmm süper görünüyor tamda istediğim kıvamda. bir karadenizli olarak bu tadı iyi bilirim. Benim için kuymak yapmanın zamanı yoktur 😀 canım çektiği her an yapıorum. Ellerinize sağlık.:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website