Türk kültüründe önemli bir yere sahip olan misafir ağırlamak çok keyifli ama zor bir iştir. Misafirlerinizi en iyi şekilde ağırlamanız, onlar için harika sofralar hazırlamanız ve tüm maharetlerinizi sunmanız için sofra düzenleme kurallarını bilmeniz gerekir.

Gündelik hayatta alışkanlıklarınıza göre şekillenen sofra kuralları özel davetlerde biraz
daha özenli davranmayı gerektirir. Masadaki taze çiçeklerden çatal bıçağa kadar her şey
yerli yerinde ev eşyalarınızla uyumlu olmalıdır. Unutmayın, mutfakta ne kadar becerikli olursanız olun, size yardım edecek mutfak gereçleriniz bulunsa da, sunum apayrı bir sanattır!

mm

 

 

 

Şık bir sofra sunumu için 5 altın kural!

Sofra örtü ve aksesuarlarında uyumu korumayı unutmayın.

 

Şık bir sofra için her şeyden önce doğru masa örtüsü , runner ve peçete seçmelisiniz. İşlemeli, dantelli ketenleri hem öğle hem de akşam yemeklerinde kullanabilirsiniz. Masada ahenkli bir görünüm için masa örtüsü ve runner ile bir kontrast yaratmalısınız. Biri düz ise diğeri desenli, çizgili olmalıdır. Mevsimine göre seçilmiş taze çiçekler, şamdanlar masadaki şık detaylardır. Ama bu detayları misafirlerinizin görüş alanını daraltmayacak şekilde yerleştirmelisiniz.
nnn

 

 

 

Peçetelerin nerede duracağına dikkat!

 

Kumaş peçeteler özel davetlerin en şık konuklarıdır. Taşlı, boncuklu ya da işlemeli bir peçete halkasıyla birlikte kullanacağınız peçeteler masa örtünüzle aynı renk olabilir. Normal peçeteler resmî davetlerde çatalların soluna, özel davetlerde tabağın içine konulur. Dekoratif peçeteler ise tabağın solunda ya da üstünde kullanılabilir.
Tabaklar yerleştirmenin bile bir sanatı vardır.

 

Sofra hazırlanırken servis tabağı, yemek takımları  , salata ve ekmek tabağı önceden konulmalıdır. Tatlı tabakları, meyve tabakları gelmeden önce masa mutlaka temizlenmiş, fazlalıklar kaldırılmış olmalıdır.
Kim gelirse gelsin sofranızı özenle yerleştirin. 

 

Özel davetlerde klasik tarzdaki porselen yemek takımlarını, kristal kadehleri, gümüş ya da
altın kaplama çatal bıçak takımlarını kullanmak uygun olacaktır. Çatal, kaşık ve bıçak yerleşimi kullanım sırasına göre dıştan içe doğru olmalıdır. Tabağın sağ üstüne su bardağı konur ve onu diğer içki kadehleri takip eder.
Menüye göre sunum yapmayı unutmayın. 

 

Masada her servis tabağı için ayrı bir kaşık kullanılmalıdır. Yemeklerde servis önceliği her zaman çorbaya aittir. Hazırladığınız mönüde çorba yoksa sıra ordövr tabağında demektir.

ooo

 

 

 

Peki ya yemeğin ardından?

 

Sofranızda harikalar yarattınız, sıra çay-kahve saatine geldiğinde şık zigon sehpalar çok işinize yarayacaktır. Desenli kek kalıplarını kullanarak misafirlerinize çayın yanında leziz kekler sunabilirsiniz.

Ev dekorasyonunuzdaki ufak detaylar ile her şey bir bütün olacaktır. Duvarınıza asacağınız bir kanvas tablo veya koltuklarınıza koyacağınız dekoratif kırlentler, rengarenk koltuk örtüleri ile ortama güzel bir hava katabilirsiniz.

Misafirlerinize şık bir yemek daveti vereceğiniz zaman tüm bu öneriler size ışık tutacaktır.
Ama asıl olan onlara göstereceğiniz özendir. Onları güler yüzle ağırlamak, evinizden mutlu bir şekilde ayrılmalarını sağlamak önceliğiniz olmalıdır.

 

One thought on “Özenli sofralar hazırlamanın püf noktaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website