relationship_mom_baby-670x300-1371508168

 

Hamilelik sürecini birçok kadın gereğinden fazla kilo ile tamamlıyor.. Ve yeni görüntüsü haliyle pek de hoşuna gitmiyor.. Eşofman ve taytlar en yakın arkadaşı, ‘süt olsun’ diye, eve gelip giden tatlılar tek dostu oluyor. Gitmesi gereken kilo ya olduğu gibi kalıyor, ya da vücudu terk etmesi bir hayli zaman alıyor.. Emzirme söz konusu olunca, anneler bebeğini doyurmak adına, neyi yiyip neyi yemeyeceğine malesef karar veremiyor.

Bu konuda bizi yönlendirebilecek, akılcı çözümler sunabilecek bir uzmana sormak en doğrusu bana göre.. Uzman Diyetisten Özge Kelebek’e sorularıma verdiği samimi cevaplar için çok teşekkür ederim. Umarım size de bana olduğu kadar fayda sağlar 🙂

 

mom_baby-2

 

 

1)Hamilelikte alınacak kilonun bir normalitesi var mıdır? Sağlıklı bir hamilelik kaç kilo ile tamamlanmalı?

Hamilelikte süt için biriktirilen yağ deposu ile beraber normal olarak 12,5 kg alınabilir. Ancak bu 2 yukarı 2 aşağıya oynayabilir. 10-15 arasında kilo normal olarak görülebilmektedir.

2)Doğum sonrası kiloları vermeye ne zaman başlamalı? 

Anne eğer sütten kesildi ve menstrual evresi başladı ise 3. aydan itibaren başlayabilir. Eğer anne süt veriyor ise ek besine geçiş zamanı olan 6. ay ile başlanabilir.

3) Spor yaparak bu sürece katkı sağlamak elbette şart, fakat ilk aylardaki yorgunluk ve uygusuzlukla bu mümkün olamıyor.. Bunun için annelere tavsiyelerin olabilir mi?

Spor evet gerekli ama dediğin gibi özellikle gece uykusuz kalma durumunda bu mümkün olmuyor. Anneler bedenleri el verdiği süre (tabiî ki doktorlarına da danışarak) ev içi küçük egzersizler yapabilirler. Squat, point-flex, dumble ile küçük kol ve sırt egzersizlerini tv karşısında bile yapabilirler.

4)Emzirirken de kilo verildiği söylenir. Ne kadar doğru?

Emzirirken her 750 ml süt verimi başına 500 kalori harcanıyor. Ancak süt olsun diye yenen yüksek kalorili yiyecekler nedeni ile bu kilo verimi anlaşılamayabiliyor. Ayrıca gece uykusuzlukları kilo verimini engelleyen bir diğer neden bundan kaynaklı da süt verirken enerji harcaması ile beraber kilo verimi engelleniyor olabilir.

5)Hamilelik sonrası kilo verme sürecinde özellikle alınması/alınmaması gereken gıdalar var mı? Varsa nelerdir?

Hamilelik sonrası kilo verme sürecinde özellikle alın ya da almayın diyebileceğim bir şey yok ama kişiye özel bir program ile hem sütlerini arttırarak hem de sağlıklı kilo vererek kısa bir sürede fazla kilolarında kurtulabilirler.

6)Emzirme döneminde ayda kaç kilo verilmesi idealdir?

Ayda ortalama 3 kg yu ideal olarak görüyoruz. Ancak bu ilk iki ay 5-6 kilo olabiliyor. Bu da kişideki ödemden kaynaklanabiliyor.

7)Annelere tatlı krizleri için ne önerirsin?

Hem süt arttırıcı hem de tatlı krizini engelleyici hurmayı öneririm. Büyük boy hurmalardan 3 adet ve 1 su bardağı keçi sütü veya bunun ile yapılmış milkshake (içine birkaç adet çiğ fındık veya çiğ badem ekleyerek) muhteşem bir alternatif olabilir.

 

 

 

 

6 thoughts on “Hamilelik sonrası kilo verme/ Uzman Diyetisyen Özge Kelebek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website