İnsanın kendi  tasarladığı, hayal ettiği, adını verdiği bir parçayı kullanması  nasıl hissettirir?
Sizin de kafanızda çizdiğiniz bir kaç parça eşya var mı?
Benim yok, ama bol fikrim var 🙂 Örneğin bir şey alacaksam muhakkak kusur bulur, biraz daha ince olmalıymış, ıh çok ağır, ama bu çok büyük, rengini sevemedim, bana göre değil diye türlü bahanelerle almadıklarım olur. Ah birde benim, tamamen bana ait bir şey olsa?
 
Bu şuan mümkün değil. Ama geçtiğimiz gün  gördüğüm bir tabak! Nasıl da bana hitap ediyor.. Nasıl zarif.  Ve harika bir şey oldu! O tabağın tasarımcısı ile görüşme imkanı buldum:) Diğer tasarımlarını inceleyip, içimden geçenleri sorma imkanı buldum. Ve tanıdığıma çok mutlu oldum! Belki siz de onu yakından tanımak istersiniz ?
 
 
923376_551244031591228_922673823_n
 
 
 1. Tasarımcı olmak.. Nasıl başladı? Hayalini kurduğunuz bir meslek miydi tasarımcılık?

Ben küçük bir kızken tasarım kelimesi bugünlerde kullanıldığı kadar sık kullanılmazdı.Hatta üniversiteye başladığımda hangi bölümü kazandın sorusuna Endüstri ürünleri tasarımı diyince, ikinci soru o bölümden mezun olanlar ne iş yapar ki olurdu 🙂
Benim en sevdiğim şey boya kalemlerim oldu her zaman o zamanlardan belliydi.Sonra güzel sanatlar okumaya karar verdiğimde tasarımcı olmaya da karar vermiştim.Şimdi ise başka bir meseleğim olduğunu düşünemiyorum bile.


2)Piyasada hazır bulunan yerine; sadece sizin olan bir ürün tasarlamak nasıl bir his? Size neler hissettiriyor?
Tasarım süreci çok  keyifli bir o kadar da sancılı bir süreçtir ama bu sürecin sonundaki heyecan tarif edilemez.Birde ortaya çıkan ürün beğenilip satın alındığında  işte bu duygu işime olan heyecanımın ateşini her seferinde körükler.
Kendi ürünlerimi kullanmak,kendi tasarladığım ürünlerle sofralar hazırlamak, hediye etmek veya bir mağazada satıldığını tesadüfen görmek … Kendimi şanslı hissetmme sebep oluyor.
Zaman zaman tasarımlarımı alıp mutlu olan ve bu mutluluklarını bana ulaşıp, benimle paylaşanlar oluyor. Tabii ki böyle dönüşler alınca bende çok mutlu oluyorum.İşte bu yüzden 
bazen kendimi ürün tasarımcısı değil de mutluluk tasarımcısı gibi hissediyorum.

2)Bir ürünün (örneğin bir servis tabağı) ortaya çıkma süreci nasıl gelişiyor? Nasıl çalışıyorsunuz?Bazen ihtiyacı belirleyip ona yönelik tasarım yaparım.Bazen de hiç işimi düşünmediğim -veya düşünmediğimi sandığım bir anda- aklıma bir fikir gelir.Bu fikirlerin hep bir hikayesi vardır.İşte ben en çok böyle ortaya çıkan fikirleri seviyorum.Yani özetle aslında tasarımcının iş ve iş dışı zamanlar gibi bir kavramı yoktur.Benim de yok.

 

rap_1

 3)Şimdiye kadar hangi firmalar için ürün tasarladınız?Bernardo,Cemile,Mikasa moor,Biev ,Goldmaster ve şimdi de yeni kurduğum kendi markam olan Pia studio için ürünler tasarlıyorum.Butik ve özel tasarımlar yeni fikirler ile tüketicinin karşısına çıkmaya hazırlanıyorum.

4)Nelerden ilham alırsınız?

Aslında heran her yerden alabilirim ama benim en çok ilham aldığım şey yeni ülkeler ve şehirler gezmek.

rap_3 copy
 5)Tasarlamak istediğiniz ama tasarlayamadığınız herhangi bir ürün var mı? Veya bir hayaliniz?Bir çay bardağı tasarlamak istiyorum.Henüz ona sıra gelmedi ama bu konuda en kısa zamanda çalışmalarıma başlayacağım..Sonuçta Türkiyede en çok sevilen ,en çok üretilen ve en çok kırılan ve en çok yenisi alınan ürünü o.Bir tasarımcı daha ne ister 🙂 Tabii ki tasarlamak yetmez.Pek çok eve giren bir çay bardağı olursa işte o zaman tasarımım başarılı olmuş demektir.
Hayalim için de Pia studio?yu kurarak bir adım attım.K
ısa vadede ürünlerimin satılduğı bir internet sitesi ve bir mağaza açmayı planlıyorum.Aslına bakarsanız bu mağazanın nerede olması gerektiği konusunda da fikirler alıyorum ve takipçilerinizin ve sizin de fikirlerinize açığım.
Ve son olarak ;
6)Kendi eviniz için alışveriş  yaparken hangi markalar size daha çok hitap eder?

Mackenzie Childs masalsı ürünlerini çok severim şu ara Beymen Home da satılıyor. Chakra ,Mudo ,Esse,Zara Home gibi markaları da tercih ediyorum.


İçinizdeki güzellikleri yansıttığınız blogunuzda bana yer verdiğiniz için teşekkür ederim.

 
roofand rooster

9 thoughts on “Zarif bir tasarımcı.. Esra Yıldırım Karakaş

 1. Tabaklara bayıldım,çok güzeller.Nerede satılıyor öğrenmek ve almak isterim..Böyle güzel yaratıcılık ve hayal gücü sahibi olmak ve hayata geçirmek ne güzel.Herkese nasip olmaz..tebrikler.teşekkürler..

 2. kusura bakmayın biraz alakasız ama bişey sormak istiyorum postlarınızdan birinde kızınızn yatagında bir fotografı var oradaki nevresim veya uyku setimi bilmiyorum ama nerden aldınız acaba bende yigenime almak istiyorumdaaaa…

 3. sra Hanım Merhaba;

  Ben Pia Concept adına sizinle irtibata geçmek istiyorum…

  irtibat bilgilerimizi http://www.pia-concept.com adresinden görebilirsiniz. Cep numaram: 0 532 508 32 85 ( Görsev ÇAL)

  lütfen bize irtibat telefonunuzu bırakabilir veya beni yukarıda yazdığım cep numaramdan arayabilir misiniz?

  Patent başvurunuz hakkında silerle acilen görüşmem gerekiyor…

  saygılar,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website