Bu akşam sofradan kalktık, tam mutfakta yemekleri kaptan kaba aktarmış, yarım limonu yumurtalığa koyuyordum ki birden durdum. Ben annemi tekrar ediyorum. Evet aynen bunu yapıyorum. Annemin mutfak düzenini taklit ediyorum ben. O poşetleri buzdolabı kenarına mı sıkıştırıyor; ben de sıkıştırıyorum, o saati hep ileri bir vakit mi söylüyor ben de yapıyorum. Sonra aklıma geldikçe twitter’da yazdım. Birkaçı şöyleydi mesela..

 

Saati hep olduğundan daha ileride söyleme #annedenkıza

Gündüz evin tüm camlarını açıp; akşamına hasta olup yatma da#annedenkıza

Her yemeği ertesi gün daha küçüğüne, sonra daha da küçüğüne aktarma huyum #annedenkıza

Eski atletleri silme toz alma işlerinde kullanma #annedenkıza 🙂

Buzdolabında katiyetle soğuk su bulundurmama! #annedenkıza

Bulaşık makinası bulaşıkları tertemiz yapıp sonra koyma#annedenkıza ayhh çok gevezeyim bugün ama ne çok varmış bizde:)

Eğer annen poşetleri buzdolabının kenarına sıkıştırıyorsa sen de yaparsın:) #annedenkiza

Bunu yazmasam olmaz ama:) Yeter dedikten sonra çorbadan yarım kepçe daha koyma #annedenkıza

 

”Annesinin kızı” yakıştırmasını hak ettiğimi düşünüyorum sayın izleyiciler, bilmem yanılıyor muyum.. Ha bir de sizde neler var, onları da çok merak ediyorum..

 

 

 

23 thoughts on “#annedenkıza

 1. Son zamanlarda ayıptır söylemesi balığın yanında canım acaip soğanlı yeşil salata çekiyor.Her defasında da annemi hatırladığım ve ona benzediğim aklıma geliyor 🙂

 2. ne kadar güzel bir yazi olmus bu böyle zeyneep !!!
  yemekleri kaptan kapa gecirmesine sinir oluyorum annemin =D demek
  halam da yapiyor ve demek sende yapiyormussun 😀
  kimbilir belki bende yapicam ama habire kap bulasiyo bulasik cikiyo cok gereksiz..
  cok büyük bi keyifle okudum yazini !! cooook öptüm seni

 3. Bu her kadında var bence.
  Hatta işin ironik yönü, vakti zamanında annelerimize
  yapıyorlar diye kızdığımız şeyleri
  tekrar ediyor olmamız:)

 4. Tüm sebzeleri bez torbalarda buzdolabına koyma. Tabi bez torbalar anneden kıza 🙂
  Tereyağını yumurta büyüklüğünde toplar halinde dökme işi annemden bana 🙂
  Beyazları akşamdan suya basma (çamaşır makinesine bunu öğreten kişi bence annem 🙂

 5. Az yemek yapamama ve tabağa çok yemek koyma
  Asitli ve katkılı içecekleri evde bulundurmama ve kesinlikle tüketmeme
  pek bulamadım ama bende annemin kızı olayım ya , keyifle okudum sevgiler

 6. Çok tanıdık geldi okuduklarım.Saat,kepçe ve poşet biriktirme olayları tıpatıp annem de var.
  Yoğurt kaplarını , cam kavanozları atmaz saklar,lazım olur diye.Ben de biriktirir oldum. ^-^

 7. ZEYNEPPP NASIL GÜLÜYORUM SU ANDA SANA TARİF EDEMEM …BUNLARDAN ZAMANINDA ANNEMDE SINIR OLUP BENIM YAPTIKLARIM ARASINDA SAATİ FAZLA SOYLEMEK, YEMEKLERİ SUREKLİ KAPTAN KABA ARTARMAK,ESKİ ATLAT VE ÇARŞAFLARI İNCELEYİP HANGİSİNDEN DAHA İYİ BEZ OLUR İNCELEMESİ, BİRDE ÇORBA HİKAYESİ BENDE DE VAR BEN BİRDE UTANMADAN AZCIK DAHA KOYDUM CANIMM DIYORUM ..
  BİRDE ANNEMİN TEMİZLİK YAPILMADAN ÖNCEKİ GÜN BİZLERE BİR BANYO YAPTIRMA CABASI VARDI. SİNİR OLURDUM . ŞİMDİ BENDE DE BAŞLADI MALESEF . ŞÖYLE BANYO TEMİZLENMEDEN YIKANALIM TEMİZ CARSAFLARDA TEMİZ TEMİZ YATALIKM DİYE .GİDİŞAT ÇOKK FENA ÇOKKK =)

 8. Zeyneep daha gecen gun annemle konustuk,insanlar yas aldikca git gide annelerine daha cok benziyorlar diye:) bende de oyle,sanirim herkes boyle 😉

 9. zeynepciğim bunların haricinde benim aklıma gelen bir de yoğurt kaplarını biriktirme illeti var. Allahım ne kızardım anneme, şimdi kendim yapıyorum, annem de bana soruyor, zamanında çok kızardın noldu da kendin biriktiriyorsun diye, ay millete birşeyler götürmek için güzel oluyor, ne bileyim, güzel kaplarının geri dönmeyeceğini bildiğin veya şu kabım kimdeydi diye düşünmeyeceğin için biriktiriyorum:)))Çok mantıklı ya, ne varsa annelerimizde var:)) sevgiler..

 10. Ben biraz anaerkil bir evde büyüdüm asla öyle demem deyip durdum bugün ise bakıyorum ki bu control freak halim anneden kıza 🙂

 11. Daima küçük kaba alma bende de var ve eşim kendine bulaşık çıkartıyorsun diyip duruyor 🙂
  Bir de misafir gelmeden önce herşeyi hazır etme huyunu almışım ondan;herşey tastamam olacak…

 12. süper bi yazı olmuş bu:D bayıldım:D

  Şu yemeği her gün daha küçük bi kaba aktarmaya tamamen katılıyorum:)

  sanırım ben böyle şeyleri ancak kendi evime geçtiğimde farkedeceğim:D ama muhtemelen ben de annemi taklit ediyor olacağımm öpüyorum kocamannn:)

 13. VİNTAGE PEONY; Benim annem de iflah olmaz bir salataseverdir, bu konuda bende ona benziyorum:)

  WANT MORE FASHİON; Sena buna en çok kızanlardan biri de bendim, ne gerek var derdim ama enn şart işlerden biri buymuş meğer, yemek hep aynı tencerede durduğunda bi ısınıp bi soğuyunca iyice yapışıyor tencereye, ve koca tencerede iki üç tabaklık yemek olabiliyor bu da sinir bozucu:)

  NESRİN; Anneme o kadar kızardım ki neden bulaşıkları tertemiz yapıyorsun nasılsa yıkıyor makine diye, şimdi aynısını yapıyorum:) Haklısın.

  GÜZ; Sizde de değişik şeyler varmış:) Ne güzel:)

  DOLU DOLU MUTFAK; Çok taklitciyiz biz çook:)

  SELİN ERGEÇER; Değil mi Selin.. Kesinlikle..

  DERYA Ö; Deryacım aynısını yapıyorum bende, bir farkla biriktirip yine anneme götürüyorum:) Kavanozları yoğurt kaplarını:) Ama evde bu kaplardan bir iki tane biriktirmek şart. Güzellerini verince geri gelmeyebiliyor:)

  SİTARE; Hemde bi dolu duy:)

  ESRA; 🙂 Oluyor mutlaka

  NNBALO; Bizde de var bundan, mesela bir gün önceden zeytinyağlıyı yapma:)

  HANDE; Ben eminim ne görüyorsak onu yapıyoruz aslında, canım çok teşekkür ederim:)

 14. :)))bişey nerde diye sorulduğunda kendinden emin bi ifadeyle şurda deyip orayı aratmak yok cevabına o zaman şurda demek orayıda bi güzel arattıktan sonra haa şurdaydı deyip gidip kendin getirmek, bu anneme en kızdığım şeydi, ama artık bende eşime yapıyorum:) napıyım sonradan aklıma geliyo.

 15. Annem gibi yumurtalığa limon koyma işini bırakalı birkaç yıl oldu. Buzdolabının kapağına poşet içinde maydonoz, mısır unu, nişasta vs. sıkıştırma işini de tabi… Ama bunların hepsini uzun süre annemden yadigar kalarak yaptım 🙂
  Hala yaptığım şeyler ;

  Çamaşırı sıralı asmak. Mesela gömlekler, etekler, pantolonlar yan yana, kısadan uzuna 🙂
  Azalan yemeği daha küçük bir kaba aktarmak.
  Kaseyle dolaba koymam gereken bir şeyin üzerini çay tabağı veya fincan altlığıyla örtüp öyle koymak 🙂

 16. Bende de dolu var. Mesela mutfaktaki kosusmacam. Annem mutfaga girdi mi herseyi ayni anda yapar. Ocagin dort hanesi de dolu olur. Ben de aynen oyle yaparim. Hersey ayni anda da biter:)

 17. Düşününce sana hak verdim Zeynep,annemin bazı huyları aynen bana geçmiş.Biz 3 kardeşiz annem bana sesleneceği zaman,diğer kardeşlerimin ismini sayar, en son doğru hitap şeklini bulurdu”Pınar,Hakan en sonunda da Hümeyra…”Ben de aynısını yapıyorum bazen.Bir de eşim birşeyi arayıp bulamadığında,anne repliğiyle cevap veriyorum”nereye koyduysan oradadır” diye.Çamaşırları ayrı ayrı gruplamak ve öyle yıkamak huyu çok işime yarıyor.örn:mutfak bezleri,havlular,iç çamaşırları,koyu renkliler vb gibi.Aslında çoğu denenmiş zamanla oturmuş yöntemler,en iyisi itiraz edip eleştirmeden,yorulmadan anneden kopyalamak:)Sevgiler

 18. Annelerimizde ne gördüysek öyle yapıyoruz. Bazen ablama derim annemden hiç mi öğrenmedin diye.
  Annemden bana geçenler de; en çok kullanılan bıçağı mutlaka temiz bırakmak,
  Ekmekleri 2 poşet içerisine koymak,
  Yemek yaparken tahta kaşığı tencerenin kapağının üstüne koymak :),
  Limonlar, hatta yarım kalan soğanlar bizde de yumurtalık kısmına konuyor,
  Ve annemde en çok kızdığım ve benim de aynen yaptığım, bir işe oturduktan sonra etraftakilere şunu getirir misin? bunu unutmuşum, verir misin tarzında eksikleri tamamlatmaca :))
  Keyifli bir yazıydı.
  Sevgiler.

 19. kesinlikle doğru bir tespit! mutfak işi göre göre öğrenilir.. ben bazen hiç yapmadığım yemekleri deneyip tek başıma becerebiliyorum. mesela yemek programlarında bıçağı nasıl tutup da sebzeyi soyacağını bile bilemeyen erkek konuklar oluyor o zaman daha net anlaşılıyor ki görgü anneden alınır..
  bir de şöyle bir durum var ki beynimiz tekrarları çok çabuk kendinde nakşeder birileriyle 3-5 gün geçirirseniz onun kullandığı kelimeleri ve konuşma biçimini tekrar etmeye başladığını görürsün e ev düzeni anlamında da ritüeline en fazla şahit olduğumuz insan annelerimiz :))

 20. çocukken annem cüzdan kullanmıyor diye hep kızardım. şimdi belki 10 tane cüzdanım var ama ben hala paraları ve kartları çantanın fermuarlı gözüne koyuyorum. bir de alyans takmaması garip gelirdi, şimdi ben de takmıyorum. daha 38 yaşındayken göbeğini içine çek anne derdim. o da sürekli içime nasıl çekeyim derdi. şimdi onun yaşındayım ve benim de onun gibi göbeğim var ve sürekli içime çekemeyeceğimi biliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website