Evimize ihtiyaçtan aldığımız ama sonradan ”nereden aldım! ” dediğimiz eşyalar vardır, alınmıştır bir kere atamazsınız, satamazsınız.. Kaldıracak oda bulamazsınız. Ve kullandıkça pofflarsınız. İşte bu ürünlerden bahsedeceğim bende vakit buldukça size.

Mutfak masamdan başlayalım istedim. Eski evimde mutfağım çok minik olduğundan katlanabilir, yer kaplamayan bir masa almalıydık. Akla ilkin ikea geliyor bu gibi ihtiyaçlarda, gittik ve yukarıdaki katlanabilir masayı satın aldık. Evet hem sağdan hem soldan kapanıyor ve yer kaplamıyor. Ön ve arkada üçer çekmeceden toplamda 6 tane de derin, ıvır zıvırı doldurabileceğiniz çekmeceniz oluyor. En iyi iki tarafı bu, Ama..

Öyle ağır bir masa ki, kendi başıma yerinden oynatamıyorum. Temizlik sırasında çok büyük bir sıkıntı bu. İkincisi kalabalık misafir için de kullanabilirim gibi bir düşünceniz varsa acilen bu düşünceyi çıkarın aklınızdan. En fazla dört kişi kullanabiliyor çünkü orta kısımdaki çekmecelerin önüne sandalye koyamıyorsunuz. Oraya oturan bacaklarını sağa ve sola açmak zorunda kalıyor bu da oturan için gerçekten çok rahatsız edici bir durum. Ve daha neredeyse alalı birbuçuk sene olmasına rağmen masa zangır zangır sallanıyor!

Eğer yeriniz dar, ve kullanışlı bir masa istiyorsanız hafif mi değil mi muhakkak kontrol edin! Almak zorunda kalırsanız buradaki gibi masaları tercih edin..

21 thoughts on “İkea Mutfak Masası

 1. Benim evi dökecek olsam neler var öyle, o yüzden onları görmemeye çalışıyorum:(

 2. CHİLEK; Nihancım sen de yazsan olmaz mı.. Belki tecrübe ettiklerini okursak daha düşünceli yaklaşırız alacaklarımıza. Ben de bu niyetle yazdım ve insan yine bilmeden alıyor malesef birçok şeyi, sonra da kara kara ne yaparım diye düşünüyor.

 3. malesef böyle bir sonuçla karşılaşacağın aklına gelmiyor o anda . yani kullanmadan algılamak güç oluyor çoğu zaman . Halbuki bende seninle aynı fikirde olup tercih ederdim .
  Genelde ikeanın mobilyalarında bir zangırdama sorunu var 🙁

 4. Ben bir döksem evi,öle bayıla alınan görüntüsü güzel ama işlevi sıfır neler var neler, şaşarsın! İnsan yaşamadan bilemiyor işte. En iyisi almadan araştırmak soruşturmak diyeceğim de herkesin yaşam tarzı farklı…

 5. çok beğendim bu fikri, tam da böyle konularda yardıma ihtiyacı olan ben için bu post çok güzel olmuş, çok teşekkürler.. :))

 6. kullanışlı şeyler gibi kullanışsız şeylerde yazılmalı kesinlikle!
  çekmeceler hoşuma gitmişti benimde fotografa bakınca.
  aldanmamalı bir bilene sormalı ama di mi?
  😉

 7. Benimde var öyle, heyecanla alıp sonra beğenmediğim ya da kullanımı konusunda sıkıntı yaşadığım eşyalarım…şimdi ise çok yönlü düşünüp alıyorum. Mesela en gıcık olduğum şeylerden biriside showroom larda harika duran eşyalar’ın evde devasa durması. en güzeli odaların m2 leri hesap edilerek alınması.

 8. ELİFİNELİZİ; O an okadar farklı şeylere konsantre oluyor ki insan, rengine bakıyorsun örneğin mutfağa yakışacak mı acaba ebat olarak sığacak mı gibi şeyler düşünürken bu kısmın üstünde pek durmuyorsun sonra sıkıntı yaratıyor.. İkeadan bu masayı sandalye ve kitaplık almıştım elifcim malesef kitaplığım da sallanıyor:(

  COLETTE; Nilgün ablacım sen tecrübelisin bu konuda bizi de o eşyaların eksisinden artısından mahrum bırakma:)

  DİLEKÇE; Rica ederim, işe yararsa ne güzel..vakit buldukça farklı eşyaları da yazacağım..

  SEYHAN; çekmecelerini gördüm ne ebatına ne de başka bir tarafına baktım desem bana inanır mısın seyhan? ama şimdi fırlatıp atmak istiyorum o çekmeceleri..

  SEBİ; Biz artık böyle yapıyoruz canım, kendi odamızın ebatını veriyoruz kaba durur yada minik durur yorumu yaparak satın alıyoruz akıllandık ama bazı eşyaların da ne olduğu kullanmadan belli olmuyor ne yazıkki..

 9. aynı masadan bende mutfağıma aldım.ve almadan önce beni cezbeden de o küçük ama altı tane kullanışlı çekmecesi ve katlamalı olmasıydı.şimdilik tek memnun kalmadığım kısmı dediğin gibi çok ağır bi masa tek başıma yerinden oynatamıyorum neredeyse.ama mutfağımız küçük olduğundan bir çok şeyden de kurtardı beni o çekmeceler.şimdilik memnunum masadan.benim mutfağımda yine olsa yine alırdım herhalde masayı:) bende şimdiki aklım olsa mikrodalga fırın asla almazdım.hiç bi işe yaramıyor.zaten zararlı olduğu söylentileri malum, bunun yanından ısıtılan/pişirilen ürünler 3 dk içinde taş olmaya yaklaşarak kurumaya başlıyor.şimdi mikro dalga fırın gözüme o kadar çok çarpıyorki verdiğim para çok olmasa da verilen paraya da kapladığı alana da sinirleniyor insan.

 10. Bu masayı IKEA da görüp alıp almama arasında gidip geldim. Bu yazıyı yazman çok isabetli oldu. Teşekkür ederim.
  Bu arada bu masadan kurtulmak için internette satışa çıkarabilirsin. 🙂

 11. bu masayı hep görür hep isterdim.. uyarın için teşekkürler hemen vazgeçtim
  bu düşüncemden. alıp kullanmaya kıyamadığım o kadar çok şeyim varki evde anlatsam
  sayfalar yetmez (örn:sabunlar, mumlar..) bazen kıyımsız oluyorum :))

 12. ÇOK FAYDALI BİR POST OLDU BU CANIM,HER GİTTİĞİMDE BAKIYORUM,AMA BEN KARARSIZLIKLAR KRALİÇESİ ALMADIM İÇİME SİNMEDİ Bİ TÜRLÜ:)İYİKİ AMMAMIŞIM DİMİ….BÖYLE AHŞAPTAN HOŞLANIYORUMDA…BU MODELE BENZER DÖRT AYAKLISI VAR SAĞLAMMIDIR ACABA..

 13. Eşyalarla yaşadığımız deneyimleri yazmak gerçekten çok iyi bir fikir. Kulağımıza küpe olacak şimdi burada yazılanlar:)

 14. Valla ne yalan söyleyeyim ikea nın bazı ürünlerini seviyorum ama mobilya konusunda güvendiğin bir yer değil taşınmayı düşünmüyorsanız aynı evde kullanılabilir ancak zamanla dediğin gibi sallanmaya başlıyor ürünler fiyatları çok uygun gibi geliyor ama ben çokda uygun fiyatlı olduğunu düşünmüyorum sunta kaplama ürün alıyorsunuz bende istanbuldaki evime ikeadan aldım sehpa masa ama çatlamaya başladı bile sehpa ay çok söylendim galiba şikayet yeri gibi oldu:)))

 15. Zeynepcim, ben kullanımından memnun kalamadığım eşyalarımı sahibindencom da satışa çıkarıyorum, eğer daha farklı bir şey almak istersen bunu da bu şekilde değerlendirebilirsin.ikea ürünlerinin epeyce meraklısı var ..

 16. LİZ; Sizin yorumu okuduktan sonra mikrodalga almadığıma mutlu oldum desem bencilce mi davranmış olurum=) Masa yer kaplamadığı için ideal fakat dediğim gibi ben taşıyamıyorum iki ileri bi geri..

  EVİMİN DEKORATÖRÜ; İkeaya gittiğimde bu masanın başına oturup yahu ne güzel masa nesini sevmiyorum ki bunun diyorum ama eve dönüyorum masadan nefret ediyorum böyle bi ilişkimiz var. Nedense orada herşey gözüme olabilirliği kuvvetli geliyor:)

  CEMRE; Muhakkak bu masa gibi az yer kaplayan ama daa hafif bişiy bulabilirsin Cemre..

  ZEYNEP BAYRAM:; Zeynepim ben de böyleyim, inan bu masaya ilk gittiğimde karar vermemiştim ama çok ihtiyacımız vardı almak zorundaydık ve gördüklerimizin içinde en az yer kaplayanı buydu ama en iyi tarafı da bu.. birde öyle ucuz bişiy de değilki!

  CAFE NOHUT; evet buna ihtiyacımız var ilk elden deneyimlere:)

  SONSUZ DEKORASYON; Ben yazdığına belki iki yıl önce katılmayabilirdim çok düşkünü idim ikeanın ama şimdi bir iğne bile almıyorum neden bilmiyorum ama okadar soğudum ki oradan:) bide işin kötüüs kendim soğuduğum gibi sevenleri de soğutuyorum..

  MOR KULÜBE; Bunu daha evvel hiç düşünmemiştim Bestecim.. Bak böyle de değerlendirebilirim ama bizim evden çıktıktan sonra işine yarayacak da tanıdıklarımız var o yüzden böyle biraz daha bekletiyorum..

 17. Benimde evde gördükçe sinir olduğum şeyler var, hangi akla hizmet almışım dediğim.
  dün beğendiğimi bugün beğenmiyorum. evde gördükçe sinir olduğum kitaplıktan, katı meyve sıkacağından kurtulmak istiyorumm.
  bide evde hiç zevkime uymayan hatırını olan kişilerin hediye ettiği eşyalar var ki aman Allah’ım bozulup kırılmıyorlar bile.

 18. Bir mobilya üreticisi olmam bir yana, evimde, mutfak masası kullanıcısıyım.

  Oturduğum evde mutfağım büyük olmasına rağmen 95cm x 95cm ölçülerinde dört ayaklı ahşap bir masayı 4 sandalye ile kullanmakta güçlük çekiyordum. Ya buzdolabı tam açılmıyordu ya da biz yemek yerken bizim ufaklık, koşarak geçmeye çalışırken sandalyelere çarpıyordu.

  Buraya reklam yapmak için yazmıyorum, dolayısıyla ürünün sayfasını da vermeyeceğim ancak tüm dar mutfak sahiplerine önerim, ortadan ayaklı, 70cm x 70cm ölçülerinde bir masayı duvara dayayarak 3 sandalye ile kullanmaları. Ortadan ayak, sandalyelerin masanın altına girdiğinden, yemek yerken veya toplu iken daha esnek davranabilmenizi sağlıyor. Rahatlıkla bir sandalye daha ekleyebiliyorsunuz (kenar masa ayağı olmadığı için) Masayı çekerek duvardan ayırarak, 4 kişilik kahvaltı, biraz sıkışık da olsa diğer öğünler için de kullanmanız mümkün.

  Bir üretici olarak ise tavsiyem, mobilya alırken açılır, kapanır, sürgülü, menteşeli vs gibi oynak ve çok işlevli ürünler yerine basit, düz, ve tek işlevi olan ürünler seçmeniz. Fazladan her parça (ahşap veya bağlantı aparatı), ürünün dayanıklılığını azaltırken, maliyetini, ağırlığını ve bozulma ihtimalini arttırmakta. 3 kişilik bir aile olarak salonumdaki 6-8 kişilik yemek takımını 5 yılda sadece 10-15 kez kullandım. Açılıp kapanablen masayı sadece 1 kez açıp 8 kişilik hale getirdim, taşınma sırasında da sürgü raylarından ayrılan küçük parça, paketi içinde çizildi. Tamiratı mümkün ama rengi sonradan tutturmak neredeyse imkansız. Ürünün bu hale geldiğine mi, kullanmadığıma mı yoksa fazladan verdiğim paraya mı yanayım bilmiyorum.

 19. gercekten tesekkurler bu acıklayıcı yorum ıcın cok faydalı oldu ve son dakka vazgectim sayende .)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website