Cırt diye okunuyor diyor Ayşe Arman bu kitap için.. Bir başka isim yerden yere vuruyor, başka bir kesim yazara alkış tutuyor, sırtını sıvazlayıp destek veriyor..

Benimse içimden ne göklere çıkarmak ne de yerden yere vurmak geliyor. Sırf konusu yüzünden yazarı kötüleyen, daha önceki kitaplarını okuyup ona övgüler yağdırırken; bu kitabından sonra ona sırt çeviren, hiç beklemezdim diyen kesime içimden ”Kitapta yalnızca bu insanların aşklarını mı okudunuz?” diye sormak geliyor.. Kitap hakkında yazılanlar, tüm bu yuhlamalar, yazıklar olsun lar sizi korkutmasın. Kitap sandığınız gibi, sadece bu insanların aşkı nasıl yaşadıklarını anlatmıyor. Kitap bittikten sonra, şöyle bir durup ”Yazık yahu şu insanları bir rahat bırakalım da aşklarını doyasıya yaşasınlar.” demiyorsunuz. Bu amaçla yazmadığını da açık açık söylüyor zaten Ayşe Kulin.. Kitap size, bana, hepimize ilişkilerimizin nasıl da pamuk ipliğine bağlı olduğunu anlatıyor. Hemcinslerimizle ve karşı cinsle olan ilişkilerimize ayna tutuyor. Bizim hiç bilmediğimiz şehirlere, köylere gidip ”Bak okur, bunlar şaka değil.” diyor. Ve daha burada yazamadığım bir çok, bir çok şeyi gözler önüne seriyor. Bunu size sezdirmeden yapıyor. Bir konuyu işliyor gibi gözükürken, görebilenler için aslında bir sürü mesaj veriyor.

Ben Ayşe Kulin’in bu çabasını cesurca buluyorum ve kitabın okunmaya değer bir kitap olduğunu düşünüyorum…

 

 

24 thoughts on “Gizli Anların Yolcusu/ Ayşe Kulin

 1. Ayşe Kulin’in hiç bir kitabını okummaz olara değerlenirmedim, sanırım bunu da severim. Dilini ve yalınlığını seviyorum yazarın:)

 2. Ben bu kitabı okurken, yaşanan aşktan ziyade aşkı yaşayanların ve onların etrafındakilerinin hayatlarını okudum ilgiyle..

  Okunası bir kitap, hatta çıkarılacak dersler bile var..

 3. Şuan okuduğum kitap bittikten sonra sıra bunda. Evde okunmayı bekliyor, yazarın okuduğum tüm kitaplarını sevdim, bunu sevmesemde başka kitaplarını okumama engel olmaz.

 4. Genel olarak Ayşe Kulinin kitaplarını seviyorum bende. O yuzdene merakla aldım bu kitabını da ama daha başlayamadım.. yorumun faydalı zeynepcim, teşekkürler 🙂

 5. yeni başlamak üzereyken senin bu yorumların beni daha da meraklandırdı..
  Ayşe Kulin’in tüm kitaplarını severek okudum bunuda seveceğimi düşünüyorum.anlatımı,
  sürükleyiciliğini seviyorum Ayşe Kulin’in, biraz tarih biraz aşk biraz macera her romanında
  ayrı bir tat var bence 🙂

 6. Ayşe Kulin’in kitaplarını severek okumuşumdur , gizli anların yolcusu ‘ da ilgimi çekti , okumak lazım , teşekkürler Zeynep , sevgiler.

 7. sırada bekleyen kitaplarımdan hiç bilmiyorum konusunu hemde.
  öne mi alsam merak ettim 😀

 8. CHLEK; ben eminim bu kitabını da çok seveceksn Nihancım..

  BOZBEK; kesınlıkle seninle aynı fıkırdeyım, etrafta dönen olaylar daha çok sarsıyor ınsanı, aşkta oyle aman aman bağırmıyor zaten..

  HANDE; okuduktan sonra senin de yorumunu merakla beklycem hande..

  TURTA TADINDA YAŞAMAK; fayda veriyorsa ne mutlu bana, okumayanlar için çok bilgi vermemeye çalışıyorum yorumlarken=)

  CEMRE; gerçekten öyle..bambaşka tatlar var her kitabında.. bundan da ayrı bir tat alacaksın Cemrecim..

  FERDA; çok teşekkür ederim çok mutlu ettin beni Ferdacım..

  SİNEM; ZENNE’yi ben de çok merak ediyorum Sinem=)

  ZEYNEP; Ben teşekkür ederim zeynepcim..

  SEYHAN; sakın konusu nedir diye araştırma olur mu seyhan, ben eğer Ayşe Armanla olan röportajını kitaba başlamadan önce okumuş olsaydım kitabını okuyamazdım çünkü herşey, karakterler tüm çıplaklığıyla yazıyor röportajda..sen sakın okuma ilk önce kitabını oku=)

 9. Bende bu kitabı gerçekten cırt diye okudum ama okurken onların aşklarından çok bu aşk etrafında dönen duran insanların hayatları ilgimi çekti. Konusunun iyi kötü olması bir yana, gerçekten nasıl bir hayatımız var herşey çok doğru giderken ya da biz doğru gittiğini düşünürken bir anda neler olabiliyor… Bence okunması gereken bir kitap. Konuyu beğenmeyenler eminim olacaktır ama onlarda aynı bizim gibi “cırt” diye kitabı bitireceklerdir…

 10. okunmayı bekleyenler tepeciğinde en üstte bekliyor nedense başlayamadım bir türlü özellikle yazılanları röportajları vs. de okumadım üstelik ama hadi bi gayret diyip elime alıcam yazından sonra

 11. Gece Sesleri,Veda,Umut ve Hayat keyifle okuduğum kitapları..Ayşe Kulin’in dilini ve anlatım tarzını satır aralarında hissettirmeden verdiği can alıcı cümlelerle okuyana geçirmesine hayranım.Bu kitabıda okumak istiyorum ama sıra gelmiyor elimdekilerden…

 12. tatlımmmm,naber:)
  çok severim Ayşe Kulin i….en çok Veday yı snrada Umut u…bu yorumları hiç duymamaıştım iyide olmuş.almayı düşünüyorum….şu anda Beyoğlu Rapsodisini okuyorum,nasıl kitabı yarıladım vallahi anlmadım:)

 13. ben bir çırpıda okudum sürükledi peşinden anlamaya çalıştım bir sürü şeyi.
  akıcı,sıkmadan insanı sarıp sarmalıyor sadece beni sonu tatmin etmedi…
  gene de ayşe kulinin sevdiğim kitapları içinde ön sıralarda yerini aldı.

 14. selamlar, blogunuzu severek takip ediyorum. ayşe kulin ve kitabını görünce yorum yazmak istedim. bir ayşe kulin tutkunu olarak kitabı bende çıkar çıkmaz okudum. ama dediğiniz gibi , öyle çok olumsuz yorum yer aldı ki bu yapılanı çok yanlış buluyorum.belki kitap ayşe kulin’den beklentileri karşılamıyor olabilir ama okunmasında da zarar yok bence. zaten 2 günde bitecek bir kitap

 15. Bende bir solukta okudum .Kabul yazarın diğer kitaplarından epey farklı ama zaten amaç bu olmalı.Ben okuduğum kitaplarda başkalarının yaşanmışlıklarını hissedince daha çok seviyorum o kitabı.

 16. ayşe kulinin kitaplarını bu güne kadar yeni bir kitabı çıksada alıp okusam diye geçmiştir.fakat son kitabı gizli anların yolcusunu beyenmedim.beyenmedim derken tabiki hayatlarımızda böyle insanlar var ve biz bunları inkar edemeyiz benim anlamadığım ayşe kulin hanım gay konusunu araştırmadan yazmak için bi kitap yazmış ve reklamınıda çok iyi rant elde etmiştir.araştırmış olsaydı bi erkeğin 40 dan sonra gay olamıyacağını bilmesi gerekirdi.yaşadığı anlık heyacan yada bi macera dese aklım alır ama aşk deyipte onun için ne varsa yapan bi adamı aklım almaz.hele hele üstelik bu yaşadığı ilişkiyi kızı dışarda okumuş olduğu için kabul edebileceğini yazmasını hiç anlamış değilim.40 dan sonra böyle bi ilişki yaşanıyo hemde bizim yaşam tarzımıza ters olan ve kızı dışarda okuduğu için anlayışını bekleyen bi baba figürü.içerde okuyosa yada ikamet ediyosa vayyy o babanın halinemi demek istiyooo.
  bu yorumumu yayınlarsanız sonsuz teşekkürlerrr

 17. şuan hüngür hüngür çaresizliğe ağlıyorum çok çok yoğun bir kitap aşktan öte belki de aşka dair yani artık aşk diye tanımladığımız sınır ne ise.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website