Bu kadar güzel ismi olan bir kitap daha duydunuz mu?  Karanlık çökerken neredeydiniz?.. O kadar sevdim ki zamansız tekrarladım bu cümleyi.. Öylesine.. Herhangi birine değil, herhangi bir içerlemeyle de değil. öylesine..

İnsan Mario Levi’yi ne yazdığından çok kitaplarının isimlerinden ne hikayeler çıkacağını merak ettiği için bile okuyabilir. Bir diğer kitap adı: ”İstanbul bir masaldı”.. Bir diğeri ”Madam Floridis dönmeyebilir”..

Karanlık çökerken neredeydiniz? okuduğum ilk Mario Levi kitabı. Yazarı tanımadan, üslubunu bilmeden.. Üstüne birde kalın bir kitap.. Benim okumam bitirmem uzun zaman aldı, çünkü kitap bir anlatanın dilinden onun hisleriyle birlikte ilerliyor. Konusu ise şöyle: Lise yıllarından tanışan altı arkadaşın o yıllarda oynadıkları tiyatro oyununu otuz yıl aradan sonra aynı sahnede oynamaları. Bu uzun ayrılıkta bu arkadaşların yaşadıkları, başından geçenler.. Ana konu bu olsada yan konular, alttan alttan verilmek istenen mesajlar daha ağır kitapta. Ben yazarın daha çok azınlıkların Türkiye’deki hayatlarını anlatmaya çalıştığını hissettim. Okumak isteyenlere kolay okunmadığını tekrar hatırlatmak isterim..

6 thoughts on “Mario Levi/ Karanlık çökerken neredeydiniz?

  1. Zeynep’cim bir de kendisini tanısan. Ben gittiğim yazı atölyesi sayesinde kendisiyle tanışma şansını elde ettim. Bir insanda hiç mi ego olmaz? Güleryüzlü, eleştirileri bile insana umut veren, üstünde hiç kibir taşımayan, hoş sohbet biri:)))
    Kitaplarının ismini çok beğenen bir okuru olduğunu duysa eminim mahçup mahçup gülümser:))
    Sevgiler

  2. Mario Levi eski patronumun yakin bir arkadasiydi o nedenle “Istanbul bir Masaldi” romanini bende hemen alip okumak istemistim ama gercekten dili cok agirdi.. Ki ben agir ve beni zorlayan kitaplari okumayi daha cok severim.. Ama bu kitap bir turlu ilerlemedi.. Tam 3 kere baslayip biraktim sonra da pes ettim.. Hala okunacaklar listemde duruyor.. Bu kitabin ismi ise cok etkileyici ama okuma cesaretine ulasirmiyim inan bilmiyorum :))

  3. ÖZLEM ÖZTÜRK; Özlemcim, bilmesini duymasını çok isterdim, aslında sık sık okuduğum yazarlara mail atıp kendi yazımın linkini de paylaşır okumalarını göz atmalarını rica ederim, belkide denemeliyim:)

    LULU’S LİFE; İstanbul bir masaldı sanırım ilk romanlarından, onun da ismi çok güzel:) Biliyormusun kitabın son 100 sayfasını hemen hemen yirmi günde bitirdim, benim için gerçekten uzun bir süre bu sayfa sayısı için ama ilerlemiyor birtürlü hele ki hazmederek okumaya çalışıyorsan, ben yine de yarım bırakmamanı hikayenin sonundaki beklenmedik süpriz için tamamlamanı tavsiye ederim=)

  4. Bende bu kitabın adını çok beğenmiştim üstelik bende Mario Levi’yi hiç okumamış olmama rağmen aylarca aklımdaydı kitapçıda bakıştık bir süre ,sonra aldım. evet okuması biraz uzun sürdü ama inanılmaz keyif aldım en sevdiğim kitaplardandır 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website