Evde yeniyıl hazırlıkları başladı başlayalı, benim telaşım ne ağaçtı, ne de büyük hediye paketleri.. Benim gözüm büyük saksılardaki öbek öbek, iğne yapraklı kokinalardaydı.. Bu bitki adını yunancadan alıyormuş, kokina yunancada kırmızı anlamına geliyormuş.. Biryerde de bir rum adeti olduğunu okumuştum, belkide doğrudur.

Zahmetsiz, su istemeyen bitkilerden kokina, ama yaprakları canınızı öyle yakıyor ki, dokunmadan uzaktan sevmek gerekiyor. Tepesindeki minik kırmızı topcuklar ise, öncesinde öbek öbek toplanıyor, ve bir iple bitkiye bağlanıyor. Eğer iyi bağlanmadıysa minik toplar bir süre sonra, vazonun dibine doğru kendini bırakıyormuş. Bir de rivayet var  kokina ile ilgili. Kokinalarınızı eğer birdahaki yılbaşına kadar evinizde saklar ve yapraklarının sararmadan yeşil kalmasını sağlarsanız ev sahibi oluyormuşsunuz:) Bu güzel haberden sonra, bu yılı aman kokinasız geçirmeyin:)

29 thoughts on “Kokina

 1. Ooopps! Bizimkilerin kırmızı topları çürür gibi oldu, yumuşadı, karardı, biz de attık, Bu akşam iş çıkışı hemen yenilerini alsam iyi olacak… Ama onları nasıl diri tutacağım hakkında en ufak bir fikrim yok.

 2. Annem bayılır kokinalara. Ben de hemen yılbaşı öncesi gider demet demet alırım. Yalnız bu rivayetten ne onun ne de benim haberim vardı. Duyduğumuz iyi oldu:) Bu arada bu şekilde masa üzerinde kullanmak çok akıllıca olmuş Zeynep’cim. Biz hep vazo içerisinde tercih etmiştik ama böylesi de çok çok hoş olmuş…

 3. CAFE NOHUT; ben sana hemen bildiklerimi aktarayım ayda. çiçekçi demiştiki vazoya su koymayın diplerini kuru bırakın ama o kırmızı topcuklara ara ara diri kalmaları için su serpin, ben de öyle yapıyorum. çok uzun süre dayanabilirmiş böyle yapıldığında.

  MÜJDE; geçtiğimiz yılki kokinaların duruyor mu:) demek ki olacaksın:)

  ZEYNEP; ben de çok yeni duydum bu ev mevzusunu:) güzel bir rivayet inanmak istiyorum:) ilk aldığımda vazodaydı aslında ama sonra düzeltmek istediğimde çok defa yaprakları elime battı bende biraz böyle dursunlar istedim, vazodaki halinden daha çok sevdim:)

 4. Bende geçenyıl bisürü toplamıştım ormanda ama üzerindeki topçuklar çabuk düşüyor,acaba onlarıda mı seneye kadar tutmalıyız??
  görüntüsü süper..
  sevgiler.

 5. Sorma Zeynep geçen yıl Ankara’da her köşe başında bulup demet demet aldığım kokinalara bu yıl hasret kaldım. Antalya’da hiç yok, bir tek Migros’ta fahiş fiyata solmuş sararmış 1-2 demet gördüm, almadım tabii ki. Anlaşılan bu sene kokinasız gireceğiz yeni yıla ki alışkanlıklarıma ters bir durum. Ben de vazodaki yapma kokinalarla idare edeceğim artık.
  Sevgiler…

 6. Zeynep öyle güzel bir kare ile içimizi açtın ki, yine senin zerafetin ve bakış açının farklılığı yatıyor bunun altında…

 7. Ben kokinaları çok severim:) Geçen senekiler hala duruyor ama tabiki sarardı yaprakları. Suda tutmadığım hiç ondandır belki:)

 8. BAHAR; Baharcım bende biraz aralardaki dallarından keseyim dedim, keşke demeseydim, canım çok acıdı..biryandan ufluyorum biryandan şekle sokmaya çalışıyorum dalları:) nihayetinde çareyi böyle sehpaya yaymakta buldum:)

  İJLAL; topçuklar düşmesin diye çok havaya kaldırmamalı yada başlarını aşağıya sarkıtmamalıymışız İjlal..istersen sende böyle sehpana masana yatır, hele ışığın altında dururlarsa kırmızıları parlıyor akşamları güzel duruyor.

  LEYLAK DALI; geçtiğim çiçekçilerin hemen hepsinin vitrininde var mutlaka, haklısın. Ama antalyada satılmıyor olması nekadar garip!

  ÜMİT; nekadar utandırdın çok teşekkür ederim.. kendi içimi açarken sizin de görmenizi istedim:)

  SEBLA; seblacım suya koymana gerek yokmuş belkide ondan sararmıştır yaprakları, aldığım çiçekçi kuru kaldın dipleri demişti yalnızca küçük kırmızı topçuklarını arada bir ıslatırsınız dedi..

 9. inanılır gibi değil biraz önce müdürümüz tüm idari kat personelinin masasına bir buket kokina hediye etti.Ve bi baktım senin bugünkü paylaşımın kokina:)
  şimdi ben gözüm gibi bakıp ev sahibi olmak için ne yapmalıyım bilemedim:))

 10. Yıllar önce anneme aldığım kokina öylesine güzel kurudu ki hala yemek masasının içindeki vazoyu süsler…kurusu da güzel tavsiye ederim…

 11. Kokinalar alındığına göre artık dükkanlardan, mağazalardan, alışverişten ayrılırken iyi seneler deme vakti gelmiş demektir:)

 12. bayılırım bu çiçeğe çocukluğumdan beri ama adını ilk defa duydum,kokina 🙂
  kokinanın ağacı babamların bahçesinde var ve her sene bana bir buket hazırlar hediye eder babacığım..yaşatması çok zor helede benim Pembom gibi haylaz bir kız varsa evde..bu demek oluyorki ben ev sahibi olamayacak mıyım 🙁

 13. wuuu! abla.. bu ne biçim bi görsel şölen olmuş.beyaz herşeyi çok iyi taşıyo, kesinlikle hem de..inş 1 sene böyle kalır kokinaların.

 14. hep görürdüm ama adını şimdi öğrendim ben 🙂 ev kredisi ödeyenlerin de kredileri öbür seneye kadar bityor mu acaba :)) öyle bir etkisi varsa hemen gidip alıcam yarın 1 buket kokina! ismi de güzelmiş kokoş gibi.ay çok sevdim!

 15. MEYRA; nekadar ince düşünceli müdürler var şu hayatta:) ne güzel..

  SEBİ; Ssahi mi, kurutmayı da deneyebilirim..

  LULU’S LİFE; ne güzel düşünmüşsün, ben kullanacak yer arıyorken bana da fikir verdin:)

  SİMGE; evet:) son on güne girdiğimize göre mutlu seneler diyip çıkmak gerek bundan sonra:)

  CEMRE; yoo ama bu yalnızca bi rivayet:)

  GÜL; aldığım çiçekçi de öyle söyledi, ben bir iki ay yaşatabilir miyim diye sordum, 1-2 sene bile yaşatabilirsiniz dedi:)

  MERVE; güzel olmuş değilmi:)

  MOR KULÜBE; aahaaa:) bak bu tarafı hiç aklıma gelmedi ama krediye de bi etkisi vardır muhakkak:) ben de ismini çok seviyorum:)

 16. Yılın batıl inancı seciyorum 🙂 ben beceremiyorum çiçek bakmayı diye almıyorum ama görünce de çok seviyorum. Böyle vazosuz da çok guzel görünüyor.

 17. Bu çiçek nedense yılbaşı çiçeği diye kalmış aklımda,hep yeni yıl yaklaşırken görürüz ya bloglarda,demekki adı kokinaymış,bu hafta sonu sümbül almaya gidecektim,alacağım birşey daha çıktı…Bir de zeynep Erikayı öneririm sana onun bakımıda çok kolay ve çok hoş bir görüntüsü var.mutlu haftasonları 😉

 18. valla da billada sakladım :Dbir senedir o odanın köşesinde bekliyorlar abla.
  ev sahibi oluyorum yaşasınnn ..

 19. Sevgili zeynep bu sene bende kararlıyım hatta bilgisayarımın giriş şifresini bile ev al2013…yaptımmmm. Ben şimdi gidip kokinalarımı alayııımm… mor kadife koltukta bahsettim zaten.. hepimize sağlıkla ev olsun diyorumm. sevgiyle kal..

 20. Sanırım ben bu sene ev sahibi olamayacağım. Daha şimdiden sarardı benimkiler. Bu arada bloğunuz ve yazılarınız harika.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website