Daha adını duyar duymaz iştahı kabarmıyor mu insanın, okurken nasıl olacak, suflenin tarifini mi verecek diyorum, hani fena da olmaz aslında..Çünkü bana sorarsanız sufle yapmak meşakkatli iş. Basit gibi dursa da cesaret isteyen, fırından çıktıktan sonra puff diye sönüveren bir tatlı.. Kitap devayı mutfakta arayan insanları konu alıyor.. Yo yo kitap bitene kadar sufle yapmıyorlar, farklı tatlar da deniyorlar:)
 
 
 
 
 
 İkinci yarısı benim başucu kitabım . 30unuza ramak kaldıysa, ya da yolun yarısı denilen 35i sürüyorsanız, hatalardan arınmış bir ömür sürmek istiyor, vicdan muhasebeniz hiç bitmiyorsa ilaç niyetine okuyun, okutun.. Tekrar okumak istediğim nadir kitaplardan..
 
 
 
 
 
Ve gelelim İskender’e.. Konusundan bahsetmeden evvel fark ettiğim birşey var, Elif Şafak AŞK’tan önce de iyi bir yazardı, sevmeyeni sevenlerinden daha azdı.. Ama şimdi sanki bir kabahat işlemiş ki, sevilmiyor. Bazıları onun kitaplarını okumayı reddediyor. Acaba okuduğumuz yazarlar tanındıkça soğuyormuyuz onlardan, başkası bilmesin okumasın, birtek bize yazsın mı istiyoruz. Çünkü kime bu kitaptan bahsetsem, alın desem bir hımmm çekiyor..
Yapmayın okadar kötü değil.Kapağına bakmayıverin, yüzüstü koyun komodinin üstüne, ve İskender’in beklenmedik sonuyla sizi ters köşeye yatırmasına müsaade edin..
 
 
 
 
 
 

26 thoughts on “Ağustos ayı kitapları

 1. İskender ve Sufle iştahım kabardı!:) Önce iskender sonra sufle hatta ohh mis gibi olur hem okumak hem yemek için :))

 2. Sufle’yi tam bir günde okudum ben,hiç sufle yememe rağmen ağzım nasıl sulandı biliyor musun:)Yine de sıcak bir kitap değil mi?

  İskender çok vasat bir kitap geldi bana diğer kitaplarından hiçbir farkı yok,bence Elif Şafak kendini tekrar etmekten başka bir şey yapmıyor.Evet romanda bomba etkisi yaratan olay “hadi be” diyorsun ama diğer romanlarında da var o “hadi be” lik bomba 🙂

  bu arada 3 kitap bir ay içi iyi bir skor
  tebrikler
  kalp kalp kalp

 3. Sufle’yi çok merak ettim. Tatilden önce hemen almalıyım:)) Hoşuma gidecek gibi:) Teşekkürler paylaştığın için Zeynepcim:)

 4. Sufle’yi çok severek okumuştum. Gerçekten de hayat sufleye benziyor demiştim biterkende…Fırının kapağını zamansız açarsan sönüveriyor:)
  Ece Temel Kuran’ın bu kitabını okumadım…Yazım dilini çok severim oysa…Muz Sesleri en sevdiğim kitabıdır…
  İskender’i d eokudum alıntılandığı iddia edilen İnci Gibi Dişeri de okumuştum… İnsanlar iki kitabı da okuyup keyfini çıkaracakları yerde , peşine düştükleri bu saçmalıklara inanamıyorum. Elif Şafak , türkçesi yayınlanmış, üstelik de ödüllü bir kitaptan intihal yapacak kadar aptal biri değil… İddiayı ortaya atan da diğer kitabın tercümesini yapan biri… Anlayın gari derdim ben olsam.
  Ne uzun bir yorum oldu… Az kala post yazacaktım:))
  Sevgiyle

 5. Sufle o kadar da zor değil benim gibi mutfakla alakasız bir insan bile her defasında yapabiliyorsa tarif önemli sanırım:)) Ece Temelkuran’ın kitabını gerçekten merak ettim, zaten bu aralar “bir kitap okudum hayatım değişti” tarzı bir kitaba ihtiyacım var. Elif Şafak’a gelince bütün röportajlarını ve gazetedeki köşesini okumama rağmen hiçbir kitabını okumadım henüz evde okunmamış AŞK’ı var ama daha elim gidemedi.

 6. heyyooo zeynebin kitaplığından yeni öneriler gelmiş:)
  Ece Temelkuran’ı merak ettim doğrusu.
  Elif Şafak konusunda da sana katılıyorum Zeynepcim 🙂 Ben okuyorum valla kim ne derse desin.

 7. böyle güzel isimlere sahip kitaplar çok sempatik geliyor bana zaten suffle başlı başına aşk dolu sanki
  İkinci yarısı kitabını çok merak ettim şimdi listeme ekliyorum . okadar diyorsun yani
  Elif şafak ne yazsa doğru yazar desem çok iddalı bir cümlemi olur acaba . Sanki ondan kötü birşey çıkmıyacak gibi geliyor. her kelimesi okyanus gibi derin . aşığım ben okadının edebiyatına ve inasanların o şeklide yaklaşmasınada anlam vermekte güçlük çekiyorum .

 8. Ben de Elif ŞAFAK sevmeyenlerdendim,bir kitabını bile okumamışken,çok konuşulmasına gıcık olmuştum,,birgün okuyacak bir şey yokken ”’siyah süt”geçti elime, sıkıntı ile elime almışken bitti kitap..anne değilken,o lohusa dönemleri beni hiç ilgilendirmezken kitap beni içine aldı.Sonradan en sevilmeyen kitaplarından biri olduğunu öğrendim..şimdilerde bütün kitaplarını okumaya çalışıyorummmmm…benim için bir yazarın keskin bir üslubu olmalıdır,okuduğumda o yazrı tanımalıyım,,bence iyi bir yazar,,sevmediğim kitabı : denemelerden oluşan ”firarperest” hep aynı kelimeler,konular tekrar edilmiş…sırada ”iskender”……:))

 9. sufle ve iskender merakla okumayı bekleyen listemde şimdilik Zeynepcim..Elif Şafak Aşk’tan sonra çok tanınıp röportaj bile verdi ki bu onun tarzı değildi.Bence bu önyargılı durumu birazda kendisi oluşturdu diye düşünüyorum..Ama ben yinede önyargısız okuyabiliyorum önemli olan bişeyler alabilmek,beslenebilmek bir nebzede olsa…

 10. gerçekten ters köşeye yatıp daha da burkuldu içim … sahi sufleyi merak ediyorum hep oku beni diye hep karşıma çıkanlardan bakalım : ) ikinci yarısını nedense elime alıp alıp bırakıyorum yoksa tam da 40larımı sürdüğüm içim mi bilemedim : )

 11. GİZEM; sen diyince fark ettim sahiden öyle:) ikisinde de yemek isimleri var..acaba elim farkında olmadan mı gidiyor bu isimlere:)

  DARLA; Sufle ismi gibi lezzetliydi, benim birgünümden daha fazlasını aldı, sanırım anlamaya çalıştığım içindi:) samimi yorumun için çok teşekkürler:)

  SEBLA; tatilden önce mi? nasıl? yeni mi çıkacaksın tatile..

  LALE; Ece temekuran öyle bir yazar ki benim gözümde ne yazarsa yazsın, en bildiğimden en okumak istemediğim konuya kadar ne anlatırsa anlatsın tereddütsüz alırım..yazım dilini, fikrini kendini herşeyini çok seviyorum..

  MİSSRED; İkinci yarısı aslında Ece Temelkuranın 35 yaşa ithafen yazdığı bir kitap fakat nasıl diyeyim deneme gibi..aslında her gün gördüklerimizi doğru bildilklerimizi sorguluyor, tespitler çok kuvvetli ve kitap bitince insan az zamanım kaldı bişiyler yapmalıyım diyiveriyor:)

  BATTODOL; haklısın nezamandır ihmal ettim güncellemedim ama diyorum ki artık böyle toplu yorumlar yazayım, tek tek olduğunda çok vakit alıyor:)

  ELİF; çok haklısın gerçekten çok derin cümleleri..tıpkı kendi gibi..

  AYÇA; bişiy toplumda çok öne çıkarılınca insan ister istemez soğuyor galiba bize de bu oluyor..iskendere şans vermene sevindim:)

  MEYRA; kesinlikle katılıyorum sana, çok göz önünde olunca insanlar ne var bunda mantığını benimsedi..

  ESRA; tekrar hoşgeldinn:)

  MİNE; benim hatam, asla yaşla alakalı değil, ikinci yarısı derken hayatın ikinci yarısından ve devamından bahsediyor, seveceksin mine ablacım:)

 12. Ece Temelkuran’in kitabini merak ettim. Siyasi yada tarihi kitaplar yaziyor zannederdim ama bu farkli bir konuya sahip gibi.. Paylasim icin tesekkurler Zeynep..

 13. Ikinci Yarisi adli kitaba karsi nedense bir onyargim vardi. Simdi senin yazini okuyucunca merak ettim. En kisa surede alip okuyacagim.Paylasimin icin tesekkurler

 14. oh oh maşallah ablacım 🙂 tatilden istifade döktürmüşsün daha doğrusu okumuşsun , en bolundan .. bu arada Elif Şafak ne kadar ünlenirse ünlensin ben onun kitaplarını hep okuyacağım çünkü Aşk romanının fena etkilediği okurlardan biri de benim .. vefalı bir okuyucusu olacağın inş 🙂

 15. Zeynepcigim…TR´ye gitmeye 1 hafta kala pek iyi oldu bu bilgiler…bende acaba ne kitaplar cikti? diye düsünüyordum, sevgilerimle

 16. zeynepcim iskender’i okudum ben. içime içime işledi sanki bazı yerlerde çok hüzünlendim doğu’da ki kadınları düşündükçe. sufle’yi de okumak istiyorum, heveslendirdin beni 🙂

 17. Ben daha da elif şafak okumam deyip yine gidip alıyorum, bence piyasa yazarı oldu artık kendisi, çok tekrarlıyor benzer şeyleri, ama okumadım mı halen okumaktayım yalnız korsanını aldım içime sinsin diye, sufleyi de sevgili leylak Dalı söylediydi bugün dr da bulamadım yarın gelecek dediler, Venedikte Bin Gün Üç Pastoral ve Pastorize Tablo ve Kapak Kızı nı aldım Leylak Dalı ve Kitap Okuyan Kız önerisi ile, önce kokladım daha başlamadım, iskenderin üzerine düşünüyorum:))

 18. BAHAR; pişman olmayacaksın bahar:)

  İPEK; hayır hayır kesinlikle siyasi içerikli bir kitap değil, ben siyasetten zerre hazzetmiyorum, yazarı çok sevmeme rağmen muz seslerini zor okuyanlardan biriyim ama ikinci yarısı farklı bir kitap, ben çok çok sevdim, rica ederim..

  KIYIYA VURANLAR; ben Ece Temelkuran ne yazsa okuyanlardanım:) belki sen de seversin benim kadar..

  MERVE; okuyabildim kuzum bu ay, ama daha çok kitap var aklımda, alınacaklar sırasında.. olacağım deme tez vakitte ol..

  ZEHRA; en yenisi İSKENER:) Tr’de istesen de istemesende gözüne batacak bu kitap, çünkü şu an her yerde..

  BNİSTANBUL; sufle için amann muhakkak demiyorum, ama güzeldi:)

  SİNEM; fazlaca tanınıyor ve okuyucalarını sanırım bu durm rahatsız ediyor..Kapak kızı da güzeldi, yeşil peri gecesinin devam kitabıydı diye hatırlıyorum ya da bir evveli..

 19. Zeynep’cim tavsiyelerin için çook teşekkür ederim.Şu aralar çocukluğumun kült romanı ‘martı’nın yazarı richar bach’dan ‘meraklılar’ı okuyorum.Biter bitmez tavsiyelerine göz atacağım.Sanırım ‘yolun yarısı’banada uyum sağlıyor:)sevgiler….

 20. Şimdi cok gecikmiş bir yorum olacak, ama ancak toparlayabildim kendimi.
  Elif Safak gecen gun br tweet atmis, belki sen de gormussundur hatta. Diyor ki; bize tıpatıp benzeyenlerden birşey öğrenemeyiz, farklılıklar ile geliştiririz kendimizi.
  Bu yüzden düsünyorum ki sevmeyenler de Elif Safak okuyor birseyler ogrenebilmek icin.
  Sevenler ise belli, her cumlesini takip ediyorlar benim gibi.
  Gecen aksam bir blog etkinliginde saglikli mutfak Hilal ile seni andik, Zeynom da burada olsaydı keske dedik. Yok mu sehri istanbula ufak bir ziyaret?
  Sevgiyle opuyorum canim, yazamiyorum ama her postunu ilgiyle okuyorum hala, hep akılımdasın,

 21. İskender kitabını heyecan ile bekledim ve bir solukta okuyacağımı hayal ettim fakat çok büyük bir hayal kırıklığı yaşadım. İyi demlenmemiş bir çay tadındaydı 🙁

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website