İki kitap yorumu var bu hafta.. İlki Nil’in Kelebekleri..
Türü her nekadar deneme olsa da bence bal gibi kişisel gelişim kitabı.. Hayata dair ilk ağızdan deneyimlerini yazıyor Nil, birde bol enerji zerk ediyor okuyanın damarlarına, yerinden kalkıp bişiyler yapası geliyor okuyanın..
Nil’in üslubunu şarkılarından az çok biliyoruz, yazıları da yerinde duramıyor bir o dala bir bu dala zıplıyor (ki bundan pek hoşlandığım söylenemez) Seveni/ beğeneni muhakkak vardır, saygı duyarım.. Bana hitab etmedi diyelim..
Bir küçük not daha;
Kitapta farklı başlıklar altında her yazılanın bir ağacı var burada. Okuduktan sonra hangisi size en yakınsa, o ağacı büyütüyorsunuz. Sonra herbiri gerçek bir ağaç oluyor, doğaya dönüyor..
 
 
  
Gelelim Aslı Solakoğluna..
Adının ilgi çekiciliğidir bana bu kitabı aldıran, yoksa yazarı hakkında en ufak bir fikrim yok (ki bunu çok sık yapmam, tanımadığım yazarlardan korkarım..)
”Hayata Yetişmek” aslında bir öykü kitabı, fakat okudukça hani beni hayata yetiştirecekti diyiveriyorsunuz safiyane, her sayfada bir üzüntü, bir iç çekiş var.. Kaçılmaz sonun, ölümün ardından yaşanılanlar var. Tanıdık bir repliği tekrar edip bana pek hitab etmedi diyelim:)
İkisi de bana yol arkadaşı oldu,kah çantamda kah otobüs koltuğunun filesinde durdu, haklarını helal etsinler..

12 thoughts on “Nilin Kelebekleri ve Hayata yetişmek

 1. Nil’in şarkılarını çok severim, kitabıda seveceğimi düşünmüştüm. Ev de var henüz okumadım… Bu tür kitapları uzun reklam aralarında okuyordum:))
  İkinci yazarı ve kitabı duymadım hiç. Ben de ismine kapılıp çok kitap almışımdır.
  Sevgimle

 2. kıtabını henuz almadım ama sıtesını gordum nılın cok orjınal guzel olmus..kıtabıda merak etmıyor degılım..

 3. Nil’in kitabının anlattığın gibi olacağını tahmin etmiş ve almamıştım. İyi yapmışım..
  Diğer kitabı duymamıştım.
  Ben net.ten aldığım için ister istemez yorumlara kayıyor gözüm ama tamamen etkilenmemeyi öğrendim artık 🙂
  100. kitabın benden olacak Zeynep, biliyorsun değil mi? Ayci’nin başlattığı akımı devam ettireceğiz 😉

 4. Nil’in kitabı ile ilgili yorumunu bekliyordum,alıp almamakta kararsız kaldığım bir kitap,
  genelde olumlu yorumlar okudum ama işte ne bileyim şu Neşet Ertaş olayından sonra
  Nil’in gözümdeki doğallığı,samimiyeti her şeyi havad kaldı hep…
  Ülkesine bu kadar yabancı birinin yazdığı kitap Bana’da yabancı geliyor haliyle.

 5. Biz eve Hürriyet aldığımız için Nil’in yazılarını gazetedeki köşesinden takip ediyorum. Haftada bir -hele de Pazartesileri- olunca şikayet ettiğin kıpır kıpırlık, yerinde durmazlık insana çok iyi geliyor. Ama kitap olarak hepsini arka arkaya okumak herhalde aşırı doz oluyordur 😉 Yine de ben Nil’i de, şarkılarını da seviyorum.
  Aslı Solakoğlu’nu ise ben de duymadım. Ama hayatın içinde zaten yeterince sıkıntı ve kötülük varken, bir de kitap ve filmlerde de yoğun olarak karşılaşınca ruhum iyice daralıyor!

 6. LALENİN BAHÇESİ; uzun reklam araları mı, güzel fikir, sevdim:)

  GÜLCAN; sitesindeki fikir harika düşünülmüş, ama kitap için yazdığım gibi herkesin beğenisi ayrıdır..

  NAZO; birtane site var canım, ismi neokudum.com.. oraya muhakkak bakmalısın yanıltmıyor.. netten aldığını biliyorum bu yüzden bu site ilaç gibi gelecektir içini açıp bakamadığın için..ben de sık sık faydalanıyorum.. Nili seviyorum ama dediğim gibi istikrarlı gitmeyen yazıları okuyamıyorum kafam allak bullak oluyor, gazetede tamam ama arka arkaya bi kitapta ı ıh.. Sahi mi söylüyorsun çok sevinirimm:)

  SEDO KIZ; seveni çok olan bir kitap olduğundan yanılttı beni belkide.. Ama belkide sen beğenirsin Sedacım bu kişiden kişiye değişir..

  Ololi; Kastettiğim kıpır kıpırlık insana has kıpır kıpırlık değil, yazının ipinin ucunun kaçması.. Ayşeden bahsediyorken Fatmaya geçilince, oradan da ilgisiz birbaşka konuya budur insanı yoran.. Pazartesileri gazeteden okumayı yeğliyorum ben Nili kitaptan arka arkaya değil.

 7. Maşallah sana zeynebim 🙂
  Ahh elimde kitabım kahvem hep öyle hayal ediyorum..
  Ne zaman otursam Nil anneeee diye bağırıyor :))
  Akşamlarıda benim pilim bitiyor…
  İnşallah ara verdiğim okumalarıma devam ederim 🙂
  Sevgiler..

 8. nilin şarkılarını çok severim ama hangi köşe yazsını sevdim ki kitabını seveyim diye okumuyordum ne iyi etmişim değil mi?

  zeynep ya çok tatlısın begenmediğin için vicdanın sızlıyor gibi :)))

 9. Zeynepcim,
  Zamanına saglık. Kitap zevkini bildigim birinin yorumları kıymetli benim için. Zira okunacak çok kitap ama sınırlı zaman var. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website