Okuma hevesini içime ilmek ilmek işleyen, beni okumaya teşvik eden zat halamdır 🙂 Ruhumu zihnimi besleyen, dinlendiren, belki daha mutlu kılan, daha insan kılan bu meziyete sahip olmama vesile olduğu icin ona çok şey borcluyum.. Beş altı yıl evvel, birlikte girdiğimiz bir kitapçıda o raflar arasında kaybolurken, ben haklarında zerre fikir sahibi olmadığım kitaplara sıkıla sıkıla bakmıştım. Anımsadığım Leylanın evi’ni o gün o kitapçıdan aldığıydı..Yazarı Z. Livaneli..
Geçtiğimiz hafta bir imza gününden aradı halam, kitabı senin için imzalatmamı ister misin dedi, çok isterim dedim.. Halamın bana aldığı ikinci kitap rastlantıya bakın ki yine Livaneli.. Hasbelkaderin tanımı da tam olarak bu değil mi:)
Serenad çok kıymetli bir kitap.. 2. Dünya savaşı sonrasında Nazi Almanyasında Yahudilere yapılan aşağılık kıyımı konu alsa da benim nazarımda çok daha fazlası.. Bıraksanız sabaha kadar yazabilirim kitapla ilgili.. Ama bunu yaparak şevk kırmaktansa susmayı yeğliyorum.. Tavsiye edilir damgasını da tereddütsüz vuruyorum üzerine 🙂 Keyifli okumalar..

15 thoughts on “Serenad

 1. Dün bitirdim…Notlar ala ala , raitıra araştıra okudum. Bu ülkenin resmi olmayan tarihinr ne kadar uzak kalmışız , kaldırılmışız. Özellikle Mavi Alay beni çok ama çok etkiledi.

  Key,fli okumalar diliyorum

 2. canım ne kadar güzel imzalı olması 🙂 ay ben de alıcam yorumlara dayanamıyorum artık :))
  o haladan her eve gerekli bence :)) sevgiler canım güzel haftalar 🙂

 3. Yakın zamanda okumak istediğim kitaplardan, ne kadar şanslısın 🙂

  Bence de halana çok şey borçlusun, sana çok güzel dostların kapılarını aralamış 🙂

  Sevgiler, öperim.

 4. Ne güzel hediyedir şu kitaplar,hele birde klasikler arasına girebilecek kalitedeyse değmeyin okumanın keyfine…

 5. Serenad’ın tadı damağımda kaldı..
  Livaneli yine yazsın, yine okuyalım.
  İmzalı kitabını ise kıskandığımı bilmeni isterim 🙂

 6. Ben de çok merak ediyorum bu kitabı. Yayınlanmasından çok kısa bir süre sonra 40. baskısını yapmış. Sen de beğendiğini söylüyorsan alıp okumam lazım demektir. Görüşebilirsek yorumlarını ve daha fazlasını da dinlemek isterim.

 7. Bu kitabı arkadaşım aldı , bana , ”kitap kardeşliği”yle o okuyunca ulaşacak.Ben de beğeneceğimi düşünüyorum.Siz de güzel yorumlamışsınız,insanda okuma hissi uyandırıyor:)
  Halanızla ilgili anekdot da çok hoşuma gitti…Sevgiler

 8. Dün başladım kitaba, akşama 320. sayfadaydım, bırakamadım elimden:) Şimdi işten geldim, kaldığım yerden devam.. Ben de çok seviyorum, kendisini de, kitaplarını da:)

 9. çok kıskandımmmm
  imzalı kitabını
  hem de çokkk :((
  benim de halam olabilir mi senin halan :)))
  harika bir kitaptı her zamanki gibi Livaneli döktürmüştü
  etkileyici ve merak uyandırıcıydı
  sana da iyi okumalar canım

 10. LALE; dura dura bakına bakına okumasaydım belki daha çabuk biterdi, öyle zaman oldu ki kitabı kapattım pc başında strumayı araştırdım scurlaya baktım.. inanmıyorum bu da doğruymuş dediğim çok oldu.. hele bir yerde diyorki bunu çoğu kimse bilmez..ne kadar doğru.. var olan bir bilgi ama biz bundan habersiz yaşıyoruz…

  BURCU; almalısın muhakkak..

  DERKENAR, garip olan bunu bana çok sevdiğim öğretmenlerimin dahi verememiş olması..aslında bir hocadan beklenir değilmi ama benimki biraz farklı işledi:)

  İJLAL; çok kıymetli bir hediye gerçekten..

  NAZO; bunu halam anlatıyor, imza gününde sizi gördüğüme çok memnun oldum dedikten sonra yeni kitabınız yakında çıkar inşallah demiş:) ben de biter bitmez diyorum bunu gene yazsa hep yazsa diye:)

 11. ÖZGE A.L.; hani bir akşam yazmıştınya daha çok okumam gerek diye işte o listeye bunu da al özge, ismidir kitabı sattıran.. ne yazsa tereddüt etmeden okunacak bir adam Zülfü Livaneli..

  BAYKUŞ GÖZÜYLE; çok teşekkür ederim…

  NİLÜFER; sonlarına doğru hele nefes bile alman zorlaşacak:)

  MAVİANNE; olurrr neden olmasın o da okuyacak muhtemlen bu yorumları çok mutlu olacaktır:)

 12. Canim benim senin kitap zevkine oyle guveniyorum ki,bunu da hemen okunacaklar kismina not ediyorum 🙂

 13. bizim evi bizden çok kaplıyor kitaplar ne yapacağımızı şaşırıyoruz bazen daha doğrusu ben, hani kütüphaneleri için ayrı bir evleri olan yazarlara hak veriyorum o zaman hadi onlar para kazanıyorlar bize ne oluyorsa… (evet kesinlikle genetik bu durum, ondan biriktikçe birikiyor işte.)
  Livaneli’nin sade anlatımını çok seviyorum, içim burkularak okudum Serenad’ı kulaklarımda hiç bitmeyen ezgisiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website