Çok değil birkaç hafta önce TRT’deydi Ayşe Kulin.. Kitaplarıyla ilgili konuştu, ideallerinden hayallerinden bahsetti ve öyle bir cümle kurdu ki konuşmalarının birçoğu hafızamdan silinse de o birtürlü çıkıp gitmedi.. Şöyle demişti; insan insanı tanımak için okumalı, cinsinin fikirlerini derinlemesine görebilmek için.. Ne kadar doğru ifade ediyor diye uzun müddet düşünmüş, içten içe niye okuduğumu kendime sormuştum.. Bildiklerimin azlığı, sığlık ve kendini tekrardan kurtulmaktı kitabımı elime almama sebep, farklı hayatların kapılarını çalmak, sağduyudan biraz nasibini almak, tanık olmak, tecrübe kazanmak birde.. Özetle insanı tanımak..
Niyeti insanı anlamak ve insanı tanımak olan okura istediğini verecek iki kitap Hayat ve Hüzün.. Okurken bir insan bu kadar adileşebilir mi diye düşünüyor, vasıfları kuvvetli kişilerin azlığından şikayet ediyorsunuz.. Çevrenizde de benzer insanların olduğunu, başa çıkmanın mümkün olmadığını, aynı teranenin yıllar boyu sürdüğünü kabulleniyorsunuz. Benim bukadar sevmeme neden; belkide babasına düşkün bir evladı okumamdır.. Olabilir..
Tereddütsüz alınacak iki kitap diyerek noktalıyor, mutlu bir hafta diliyorum:)

18 thoughts on “Hayat-Hüzün

 1. okunacaklar listemde olup halihazırda okuyamadığım iki kitap (ya da tek kitap mı demeliyim :), mutlu haftalar tatlım!

 2. o kadar kitabım birikti ki liste yapıp bloga koyacağım ki hızlanayım biraz. Bu iki kitap da onlardan 2 si:(

 3. Otobiyografileri okumaktan müthiş keyif alıyorum. Tabii samimiyetle yazıldıklarına inandıysam. Tanışma imkanı bulamayacağın bir insanın “kapısını çalıp”, bir süre hayatına misafir oluyorsun. Bir de aslında birbirinden farklı gibi görünen tüm hayatların özünde ne kadar benzer nitelikler taşıdığını görüyor, kendinden bir parça buluyorsun.
  Hayat ve Hüzün’ü defterime not ettim, sıraya girdiler. Tavsiye için teşekkürler 😉

 4. Harika kitaplardı geçen hafta bitirdim canım bende, zaten otobiyografi okumayı severim ki böylesi bir yaşam daha da çok ilgimi çekmişti… kitapları bitirdiğimde kendi hayatıma dair de bir sürü altı çizili notum oldu en çok da babamı her gördüğümde öpüp koklayabildiğim için kendimi şanslı hissettim 🙂

 5. AHU; aslında tek kitap diyelim afu.. ikiye bölünmüş tek bir kitap..benim elimde üzeri karalı bir liste var şimdi ne okuyacağımı bilmiyorum bu yüzden:(

  CHİLEK; benim de hazırlamak istediğim bir liste var aklımda.. en iyi 20 kitap örneğin:) fikir verir..

  MİNE; çok teşekkür ederim size de..

  OLOLİ; kesinlikle haklısın okudukça aslında farklı gibi duran çoğu şeyin nekadar benzer olduğunu görmüş oluyor insan ve kendinden bi parça bulabildiği insanlara daha yakın hissediyor kendini.. iyi geliyor..

  NİLAY; öpüp koklayacak bir baban olduğu için şanslısın…

 6. Mümkün mü ki zeynep? Tanımak yani insanları?? Kitaplar yazsan, kitaplar okusan yine sadece bakıp kalıyorsun olanlara bazen… DEfalarca duyduğun şeyler başına geldiğinde mesela…
  Merak ettim kitabı. Belki anlarım biraz daha belki hak verir ya da daha normal karşılarım kim bilir…
  Okuyayım ben bunu:)
  Muck

 7. ben belki almam.
  yani senden alırım.
  ama illa ki okurum 😉

  bloglar açılmış mı?
  bak bakalım 😉

 8. Iyyy hiç kitap okumaya fırsatım yok ya. Ne acı :(((

  Bu arada ösledim seni. Zeyneplerle ne zaman buluşabilirim???

 9. Çok güzel ifade etmişsiniz…
  Ben Hayat’ı bitirdim ,Hüzün’ü aldım şimdi sıra onda…
  Sevgiler

 10. Ah canim okuyacaklarim o kadar birikti ki yetisemiyorum..aldim bu 2’sini listeme,cok tesekkurler :)) bu arada bende bir mim’in var ;))

 11. Bugünlerde (Karamazov Kardeşleri aldatarak) Hayat’ı okuyorum canım. Ayşe Kulin’in kitaplarını hep severek oldum ama benim de geçtiğimiz ay tvde bir kanalda konuk olduğunda dinleme şansım oldu. TRT miydi onu hatırlayamıyorum ama. Fark ettim ki kitapları ile Ayşe Kulin aynı, yani nasıl anlatsam bilemiyorum ama konuşurken kitaplarındaki aynı akıcı ve sürükleyen stili devam ediyor. Kitaplarını planlı ve programlı olarak yazmamış, biz kitaplarını okumamışız da o anlatmış biz dinlemişiz gibi… Tam anlatamadım ama neyse:)

 12. Kesinlikle alınıp okunulması gereken kitaplar .Seviyprum Ayşe Kulin’i ..Hayat’ı okudum Hüzün’ün de yarısındayım …

  Sonuç ; keyifle okunuluyor ve diyorsunuz ki sonunda vay bee neler yaşamış kadın .

 13. ben de okumak istiyorum ama önce veda ve umutu okumak istiyorum masamda bekleyen 🙁 malesef okuyamadım henüz…ama en sonunda baba dedin ya beni bitirdin şimdi daha çok istedim okumayı sevgiler canım 🙂

 14. 4 günde ıkısınıde okudum.Çok akıcıydı.Dönem hakkında bilgi alırken hayatındaki maceralarıda okumak keyif verdi. SÜPERDİ OKUMANIZI TAVSİYE EDERİM…

 15. Önce mutlaka Veda ve Umut’u okumanızı tavsiye ederim .Bu kitaplar bir birinin devamı niteliğindeler Veda-Umut-Hayat -Hüzün sıralamasında ve kesinlikle de öyle okunmalı sanırım toplam 1 ayda 4 kitabı bitirdim.

 16. Kitabı soluksuz okudum, boş vaktim çok olmamasına rağmen .. bence kesinlikle okunulması gereken bir kitab ama önce Veda’yı okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website