Bir kitabı ikinci ağızdan dinlemek tehlikeli bir iş .. Hakkını vere vere yazandan anlatandan değil de okuyandan.. Velev ki taraflı bir yorum okudunuz, şu saatten sonra yazara da kitaba da safiyane yaklaşmanız olanaksız.. Amiyane bir tabir olacak ama biz yorumlara bel bağlıyoruz, övgü alan bir kitapsa muhakkak ediniyoruz, ya da biri amann sakınn dedi mi ondan soğuyoruz, hatta korkuyoruz! Raflarda görünce yolumu çevirdiğim kitaplar bile vardır benim=) Gerekçem ise ama Ayşe, Ahmet sevmediyse bende sevmem oluyor..
Bir kitabı okumadıysam eğer, yakın zamanda okumaya da niyetliysem uzak kalıyorum yorum yazılarından.. Bitirdiğimde sırayla geziyorum sonra; okuyanlarla aynı tadı mı almışız merak ediyorum.. Rastlantı sonucu bir kitapseverin ”kötülüğe övgü işte…” dediğini gördüm bu kitap için.. Saygı duyuyorum ama ben hiç mi hiç böyle düşünmüyorum..
Mimlemek, dedikodu yapmak toplum olarak iyi bildiğimiz işlerden.. Tasvip etmediğimiz birini mi tanıdık onu yaymak, daha çok yaymak istiyoruz, saklamak yutmak unutmak ne haddimize.. Bu kitapta bu tür insanlardan birine rastlıyorsunuz ama öyle kolay kolay yuhlayamıyorsunuz.. Yazar öyle güzel arkalıyor ki kahramanını, aklınızdan geçene beş on sayfa sonra pişman olabiliyorsunuz..
Kurgusu kuvvetli bir kitap olduğunu düşünüyorum yeşil peri gecesinin..Ve kapağına baktığımda, ismini duyduğumda artık hep şu son dizeyi hatırlıyorum:
”Korkuyorum yaşamaktan ki çok güzel..” Fazıl H. DAĞLARCA

11 thoughts on “Yeşil peri gecesi/ Ayfer Tunç

 1. ben çok beğenerek okumuştum. Ayfer Tunç2un yazım dilini çok sevdiğim için olsa gerek okuduğum tüm kitaplarını çok beğendim şimdiye kadar.
  Herkesin okuma tarzı farklı olduğu için yorumlara hiç itibar etmem. Dört kişilik bir aileyiz hepimizin kitaplığındaki kitaplar çok farklı hatta çok farklı demek bile az gelir….Birbirimize kitap bile tavsiye edemiyoruz …
  Keyifli okumalar diliyorum size

 2. ben okumadım ama dusunuyorum okumayı cok da etkılenmem ben yorumlardan ama dediğin dogru etkilendiğimiz durumlarda çok oluyor.ama bu kıtap için ben hep olumlu düşünceler okumuştum o yuzden alıcam 🙂 sevgiler canım…

 3. benim de okunacaklar listemde… ama henüz edinmedim. 🙂
  bu arada, romanda ve öyküde yazar okuru iyiye, güzele yöneltmekle ve insanlara iyi mesajlar vermekle yükümlü değildir. Örneğin bir caniyi ya da çok aşağılık bir insanı eksene oturtup onu yücelten ya da öven bir kurgu ile kurabilir yapıtını… ha keza iğrenç, kötü, çirkin gibi sıfatlarla tanımlanacak olay ve durumları sanki hoş ve güzel şeylermiş gibi de anlatabilir… bu yazarın özgürlüğüdür… o nedenle ben kitapların ve yazarların kutsal varlıklarmış gibi düşünülmelerini yadırgıyorum… Sonuçta kitap bir kaygı güdüyorsa izlediği yol hiç de önemli değil… O kaygıyı dile getirmedeki ve kurguyu oluşturmadaki yetkinlik onu edebi eser yapacaktır… Budur aslolan.. 🙂
  Kitabı en kısa zamanda okuyayım en iyisi… merak ediyordum zaten, iyice bi merak ettim şimdi… 🙂

 4. Zeynep’cim o kadar katılıyorum ki sana 🙂 Benim de bir kitaba ya da filme niyetlendikten sonra okuyandan ya da izleyenden bir yorum duymamla nötr yaklaşmam arasında çok fark oluyor. Herkesin zevki daha da önemlisi algısı farklı.

 5. kafamı kaldırıp kütüphane de duran bu kitaba baktım
  boynunu bükmüş okumamı bekliyor…

  okuduğum zaman benim yorumumu da okuyabilirsin inşallah.
  dns ayarlarıda bir yere kadar şimdi tekrar giremiyorum blogspotlara :/
  püff..

 6. Zeynep bu yazı çok fana vurd kafama 🙂 Ben bu ara hiç kitap okumuyorum biliyor musun?
  Aslında okumayı çok istediğim bir kitap var elimde ama sayfa sayısı fazla olduğu için okula götürmesi zor oluyor. Evde bir türlü fırsat bulamadım bu ara..
  Neyse Zülfü L. nin yeni kitabını aldım. Gelsin, onunla dönüş yapacağım sahalara 🙂
  Yorumlardan etkilenmeye gelince, kızıyorum kendime ama ben de etkileniyorum zaman zaman 🙁

 7. esas varya her konuda kurgusu kuvvetli bir toplum olduk zeynepcim..önyargılar yıkılmadan korkuyorum yaşamaktan hikakaten:( ne hoş yorumlamışsın bu posttan kaç konu çıkardım sohbet edilmek üzere bir bilsen…

 8. LALE; aynı fikirdeyiz kesinlikle iki kardeş dahi farklı kitapları seviyorsa iki arkadaş tabii sevebilir=)

  BURCU; ben de aksine çok negatif yorumlar aldım biraz burnumun dikine gittim de diyebilirim=)

  RUŞEN; öyle haklısın ki..Nasıl istiyorsa öyle yazmalı..Neticede okunanlar yalnızca kurgu gerçek değiller.. Kim nasıl isterse kendini öyle ifade edebilmeli..Katılıyorum sana..

  ZEYNEP; teşekkür ederim=)

  GİZEM; ister istemez etkileniyoruz ama çok fazla da bel bağlamamak lazım yorumlara..

  YEŞİM; rica ediyorum=)

  SEYHAN; seyhan nasıl anlatıyım derdimi yahu şurda on gündür kendim çalıp kendim oynuyorum desem yeridir..sadece uzantısı .com olanları okuyabiliyorum ve gittikçe de umudumu yitiriyorum ben bu işten!

  NAZO; benim de bir ara hatrlasın hiç mi hiç imkanım olmuyordu ama sonra rayına giriyor kuzum=) zülfü livanelinin kitabını ben de isityorum ama sırada daha çokk kitap varr:) birde sen yazınca ben nasıl okuycam senin kitap yorumlarını.. twitten sorarım ozaman=))

 9. çok severek okumuştum ..burada görünce gene sevindim ..çok sevdim bu kitabı çok … senin gibi bende diğer kitaplarını okumak istiyorum … kitap alırken o an içimdeki sesi dinler alırım ..pek diğer okuyanlara kulak asmam ve bi yerlerde okumak istediğim bir kitabın ıncığını cıncığını yazmışlarsa da okumam tadı kaçmasın diye … kendi blogumdada sadece bende bıraktığı tadı yazıp konuyu pek açmıyorum … aslında beğendiğin bir kitap için bir başkasıda beğenisini söylüyosa insanın içine sıcak bir sızıntı akıyor … keşke oturup saatlerce karşılık kitabı çekiştirip üzerine konuşabilsem … bak şimdi çok canım çekti … amma da yazdım … paylaşımın için teşekkürler….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website