Pazar günü alışık olmadığım vakitte hiç alışık olmadığım bir ismin kitabını tutuyorum elimde..
”Bir duvarı parçalamaktan daha zor olanı deniyorum, sayfalar aktıkça, aklın süzgeçinden geçip demini aldıkça kulaklarımı kapadığım insanların seslerine alışıyorum bir bir.. Ben bu kez zor olanı deniyorum..”
Bir insan, tüm önyargılarından sıyrılıp, kendi kanından kendi hısmından olanları bir kenara bırakıp, ırkını dilini çizgisini bilmediği, belki bilerek körlediği insanlara açabilir mi kapısını.. Ermenisinden yahudisine, rumundan musevisine, alevisinden sünnisine her insanı tüm etiketlerini bir kenara bırakıp çocuk masumiyetiyle kendi oyununa çağırabilir mi?
Yine İstanbulu soluyacağınız bir kitap ama bu defa biraz daha farklı bir amaca hizmet ediyor, siz asmalımescidi, istinyeyi, cihangiri okurken, size ahmedin mehmedin değil tüm etnik grupların, azınlıkların dünyasının kapılarını açıyor.. Aret Vartanyan istiyor ki, herkes rengine bakılmaksızın bir arada yaşasın, ev sahibi misaifirine kucak açsın.. İstanbul’u, beyoğlunu bu yüzden seviyor.. çünkü beyoğlu; caddesinde gezen her türden insana müsade ediyor.. Bir nevi zıtlıkların uyumunu her geçen gün gözler önüne seriyor.
Kitabın konusunu yazmamaya gayret ediyorum zira okumaya niyeti olanların hevesleri kırılsın istemiyorum, ama eğer merak ettiyseniz ve okumaya karar verdiyseniz, kahvenizi elinize alın sonra kapağını kaldırın, çünkü Aret Vartanyan kitabında okuyucusuyla sohbet ediyor!

18 thoughts on “Bir nefes İstanbul/ Aret Vartanyan

 1. öyle güzel anlatmışsın ki Zeynep, içimi kaynattın! Türkiye’den ilk gelecek misafirlerimizden kitabı isteyeceğim. 🙂 Sevgiler!

 2. GAMZE; çok teşekkür ederim umarım okuduğunda seversin canım..

  MERAL ERDOĞAN; ben senin ismini ateşböcei koyuyorum bi görünüp bi kayboluyosun, gel bidaha da gitme tamam mı:)

  SELİN ERGEÇER; çok teşekkürler canım, hemen başlamak istersen bende sana hemen gönderebilirim:)

  SENA; şu yorumunla beni okadar mutlu ettin ki! çok sağol canım:)

 3. Kitabin kapagini begendim, hele bir de sohbet ediyor gibiyse eminim guzeldir. Istanbul ile ilgili bir kitap okumayi istiyorum yakinda, tavsiyeni goz onunde bulunduracagim zeynep, tesekkurler 🙂

 4. Canım, bu kitabın yorumunu görünce çok sevindim, okumak istediğim, ama hakkında çok yorum göremediğim bir kitaptı 🙂 Teşekkür ederim.

  Keyifli haftalar, öperim..

 5. İPEK; sohbet ediyor ve hatta sen diye konuşuyor okuyucusuyla..ben sevdim:)

  DERKENAR; canım haklısın okumadan önce ben de bir ön araştırma yapmak istedim ama çok fazla yorum göremedim.. sonra siparişini verdim ne yazıkki ama sonrasında da beni bozguna uğratmadı:)

  FÜSUN; kolay okuyabileceğin bir kitap füsun, yormuyor..

  BURCU; bir yararı olması beni de mutlu ediyor:)

  SHERA; amann ne çabuk:) bukadar mı etkili oldu anlatmam:) severek okuyacağını düşünüyorum canım..

 6. merhaba zeynep , herkes gibi kitabı bende merak ettim şimdi .
  ilk fırsatta alıp okumayı deneyeceğim 🙂
  sessiz bir takipçiyim ama bu blogu seviyorum 🙂

 7. Okudum bende sanırım bi kaç yıl oluyo… çok etklenmiştim, çok sevmiştim, sonra çok enteresan bir şekilde yazarın, lise arkadaşımın ablası ile nişanı olduğunu öğrenmiştim 🙂 raslantı…

 8. Canımm çok teşekkür ederim ama genelde satın almayı tercih ediyorum hani arşivde de olsun istiyorum kitaplarım…ama yine de çook teşekkür ederim,düşünmen yeter,çok incesin :))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website