Orkidemi evde iki ay kadar bakabildikten sonra, uzun müddet eve çiçek almadım.. Bakımını da okumuştum halbuki ama öyle çok dikkat edilmesi gereken husus vardı ki onunla ilgili.. Güneşi direk görebileceği bir yerde durmayacak, perde güneşi az da olsa kıracak, hava akımına maruz kalmayacak ama serinde olacak, ışığı direk değil yandan alacak,yeri sık değişmeyecek, suyu çay bardağının 4de 3 ölçüsünde verilecek… Zahmetli, narin bir çiçek orkide, ama bakabilene..ha birde çiçeği dökülse de sabredip o dallarının çiçek açmasını bekleyebilene=)
Sıklamen ise daha az bakım istiyor, yukarıdan değil saksının dibine suyunu dökün, toprağını nemli tutun ve serinde kalsın deniyor.. Bu haliyle de evimizde bir iki ayı bizimle geçireceğe benziyor=)

34 thoughts on “Sıklamen, kışı benim kadar seviyor..

 1. ben de bi orkideyi heba ettim öyle… ama siklamen de bakımı zor olan çiçeklerden… geçen yıl öğretmenler gününde hediye gelmişti, 3 ay sonra öldü… bu yıl bi tane daha geldi, ama ümidim yok ondanda… çiçekleri çok seviyorum ama bazılarının bakımı zor oluyo işte… kurutunca da üzülüyorum…

  umarım senin çiçeğin yerini sever ve güzel evini süsler canım:)

 2. Zeynepcim:)))
  bende hem orkide hem de siklamen var.
  o yüzden yazamadan duramadım

  siklameni açık balkonun varsa oraya koymanı öneririm.
  ben eski usul yoğurt kaplarından koydum altlarına, nostalciii (!) oluyor:)
  aynen dediğin gibi sıcak sevmiyorlar.
  henüz yeni yeni gelmeye başlayan kış güneşi yüzünü gösterirse arada o zaman hemen boyunlarını büküveriyorlar.
  hemen su ver bak nasıl da canlanıveriyorlar ertesi güne..
  günlerin hep çiçek çiçek geçsin:)

 3. Zeynepcigim,
  Orkide ile ilgili tıpkısının aynı dertlerden ben de muzdaripim, gecen de yazmistim hatirlarsan, ama ben o dalları budayıp da sabır edip bekleyenlerdenim:) Umarim iyi sonuc alacagim.
  Siklameni gecen sene aldım ben, hatta eşim askere gidip anneme tasınınca, siklamenleri de yanimda goturmustum, butun kış çiçek verdiler, hatta yazın uyudular biraz bu kış yeniden actilar, gercekten bakımı cok daha kolay bi cicek. Ama her daim cicek ve mutluluk için sonuna kadar sardunya diyenlerdenim:)
  Sevgiler,

 4. zeyno ben de çok severim sıklameni hatta bizim buralarda bahçelerimizde olur yabanisi bayılırım toplamaya iyi etmişsin almakla ama çiçek farklıdır onunla konuşmanı sevmeni bekler unutma :)) iyi haftalar…

 5. bu çiçek bu kadar güzelmiydi yaa 😀 bakalım hangimizin ki daha uzun yaşayacak ablacım 🙂

 6. Orkıdeyı ben de cok severım ve suanda 2 aydır canlı kalmasını saglayabıldıgım en uzun surelı soldurmadıgım tek cıcek…ama tum hususlara dıkkat etmek kolay olmuyor 🙁

 7. bende istiyorum bir balkonum olsun bakıyım boyle rengarenk çiçekler..evde cok zor uygun bır yerım yok cunku…

 8. Ben çiçek bakamayanlardanım, bambularım bile yaşamadı. 2 tane çiçeğim var şimdi onlar azimli çıktı yaşıyor 🙂 seninki yerini sever yaşar umarım.

 9. Canım, geçen eşim ve oğlum bir süpriz yapıp almışlar bana,nasıl sevindim benimki mor çiçekliydi.Bizde 1haftasonra soldu tüm çiçekler ve yapraklar çok üzüldüm.Kötü olan uçları kestik bıraktık balkona soğuğu severmiş …Belki tekrar canlanır umuduyla bekliyorum.Umarım seninki çok daha uzun ömürlü olur.sevgiler.

 10. Bayılırım sıklemene insanın baktınça içi açılıyor :)))
  İnşallah uzun süre seninle birlikte kalır…

 11. ne kadar güzel bir çiçektir
  ama fazla dayanmıyor bende
  bazısının eli iyi geliyor sanırım
  onlardansın gördüğüm kadarı ile :))

 12. Benimde vardı ama ben bakmayı beceremedim, soldurdum, sonra döküldü ve kurudu… Çok güzel bir çiçek sıklamen…. Bakalım kaç ay misafir olacak evinize 🙂

 13. Canlı çiçekleri çok seviyorum… bende de ortanca hastalığı var ama iki defadır ne yazık ki soldurdum çiçeklerimi..bir türlü bakmayı beceremedim..umarım bu güzellik ışık saçar evinize, rengi çok güzelmiş 😉

 14. Rengine bayıldığım bir çiçektir, evine de renk getirmiş ne güzel:) Haklısın orkide çiçeği çok narindir ve bakımı sabır gerektirir, yani bizlere göre değil sanırım. Çünkü çalışan hanımlar herşeyi ivedilikle halletmenin yollarını ararlar değilmi tatlıcım;)

 15. O orkide öldü mü Zeynepcim? 🙁

  Sıklamen gerçekten dayanıklıdır. Sert rüzgar almayan balkonda daha da mutlu olacaktır.

 16. DİCLE KIYISI; benim annem de isim renk ayırt etmeksizin her çiçeği sever:)

  HAYAT GÜZEL; bende öyle çok seviyorum ki evde canlı bir çiçeği uzun süre saklayabilmeyi..olduğu kadar yaşadığı kadar bizimle kalacak olsun:)

  ANNE MÜDÜRÜ; ikisi de bir evde varsa orası cennet olmalı:) açık balkonum var ama orada olursa sert rüzgarda unutur kollayamam gibime geliyor birde öyle seviyorum ki ona bakmayı hep gözümün önünde olsun istiyorum:) çok teşekkür ederim canım hepimizin:)

  AHU; bence de:)

  ZEYNEP FİDAN; canım okumuştum senin de orkideli yazını.. umarım ben de senin gibi bakabilirim:)

  HANDE; çok teşekkür ederim hande:)

  BURCU; en güzelii bahçede olması gidip gidip koklaması:)

  YEŞİM; evet tomurcukları şimdi boynu bükük duruyor ama açtıkça yukarı dönüyor ne kadar ilginç ve bir okadar güzel..

  MERVE; biliyomusun seninkinin yanında pek bi gösterişsiz duruyordu ama eve getirdiğimde onu daha çok sevmeye başladım sanırım benim engin sevgim onu bu hale getirdi:))))

  ÇİLEKLİ KIZ; zaten insanın hatrlaması gereken öyle çok detay var ki çiçeği bazen atlayabiliyor:)

  MİNE; yaa üzüldüm şimdi ama mevsimlikmiş onların çiçek dökmeleri..

 17. MAVİ; ben de uzun yaşasın istiyorum!

  GÜLCAN; ben evde sırf gözümün önünde olsunlar diye ne varsa kaldırıp atabilirim:)

  HANDE; bak ben bambu da çok severim birde ona mı el atsam ne yapsam:)

  NEHİRCE; canım bir yerde okudum bu çiçeğin cinsi de önemliymiş..yoksa hiç yaşamazmış..umarım balkonda yeniden çiçek verir..

  VİJDAN; inşallah çok isterim:)

  MAVİANNE; ben mi ah nerde maviannee:)

  ASLIHAN GÜNDÜZ; umarım bendeki yerini sever gitmek istemez hemen:)

  SEBİ ay ortanca da ne güzeldir..onun da mı zor ki bakımı?

  AYŞEN; annemle beni kıyas edersek ev hanımlarının bu konuda daha yetenkli olduğunu düşünüyorum bende:)

  HANDE; ne yazık ki soldu:( inşallah bunu yaşatırım canım..

 18. Zeynep’çim çiçeğini görünce aklıma yaptığım kötü bişey geldi. Beyaz bir sıklamen gelmişti bundan seneler önce evimize. Eski erkek arkadaşım hediye getirmişti. Annem çiçeklere bayılır, ona da ayrı bir tapıyordu. Bikaç gün evde yanlız kalıcaktım annem sıkı sıkı tembihledi iyi bak diye. Ama biz ayrılmıştık ve çieçği her gördüğümde o nursuz geliyodu aklıma. Bi gün çiçeği biraz hava alsın diye pencerenin mermerine koydum, gece fırtına çıktı ama içeri almadım çünkü rüzgarda uçucağından emindim. İzin verdim yani saksısıyla beraber parçalanmasına. İnsanlar yarın öbür gün nefret etmeyecekleri insanlardan çiçek alsınlar tek dileğim bu. Yine olsa aynısını yapmam sanırım b canlıya bile bile zarar verdim. Annem hala çiçeği gerçekten unuttuğumu sanıyor :/ Senin çiçeğin bol bol yaşar umarım :))

 19. Ay masallah ne güzel olmus!!
  Orkideler en sevdigim çiçeklerdir, kanimca en NAZLI çiçekler. Yillarca sabir gösteremedim, sonra almadim bir daha. ilerleryen zamanlarda bi tane kendim aldim, bir kaçi hediye geldi, zamanla çiçekleri döküldü, aylarca (yil da olabilir) baktim açar mi diye ama tik yok, koydum yere, cam kenari yine ama yerde, ilgilenmedim fazla, hiç pas vermedim, arada su verdim sadece =) Geçenlerde bir de baktim ki, 3’ü birden “patlamis” yani yeni dal çikiyor en dibinden. Neymis, ilgilenmiceksin fazla, simartmayacaksin, sonra kendini sevdirmek için çiçek açiyor nasilsa 😉 çok uzun yazdim yaw…

 20. rahmetli dedeciğim geldi aklıma bu güzelim çiçeği görünce.
  ne güzel yetiştirirdi O.
  ben de çok severim sklameni.
  pembesini…

 21. Merhaba ,çiçekleri çooook seviyorum ama sizin resimleriniz daha çok. Şimdiye kadar ortalıkta fotoğrafçıyım diye gezinen birçok kişinin fotolarından daha sıcak buldum bloğunuzu yazılarınızı ve fotoğraflarınızı.

 22. benimde vardı ama soldu tekrar canlanırlarmı acaba bende solanları kestim dısarı koydum alttan su verildiğini bilmiyordum alalıda çok olmamıştı sizce ölmüşmüdür yaza cıkarsa toprağıyla saksısını değiştirmeyi düşünüyordum

 23. bana birtane hediye geldi ama ben eve aldı sanırım sıcaktan sararmaya basladı nabcam bılmıyorum bir vikrı olan varmı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website